W dniu 17 października br. w bielskiej katedrze, w przeddzień wspomnienia św. Łukasza, ks. biskup Roman Pindel sprawował Mszę świętą dla lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, ratowników i wolontariuszy hospicyjnych.

Przy ołtarzu wraz ks. biskupem modlili się,  proboszcz parafii katedralnej ks. Antoni Młoczek,diecezjalny duszpasterz służby zdrowia ks. Łukasz Jończy, kapelan szpitala miejskiego w Bielsku-Białej ks. Szczepan Kobielus, kapelan stacjonarnego hospicjum w Bielsku-Białej ks. Piotr Schora, kapelan szpitala wojewódzkiego ks. Arkadiusz Talik i sekretarz biskupa ks. Piotr Góra.

W wygłoszonym słowie Bożym ks. biskup Roman przywołał pojęcie „konsylium” – określające naradę lekarzy w celu postawienia diagnozy i podjęcia terapii wobec pacjenta. Sytuację, w której do głosu ma dojść wiedza, umiejętności i doświadczenie lekarzy różnego wieku, stażu i specjalizacji, ks. biskup porównał z rzeczywistością Kościoła wymagającego namysłu i refleksji, rozeznającego Boży zamysł w danym momencie dziejów.

Zauważył, że w kontekście Biblii termin „consilium” oznacza zbawczy plan Boga samego. Wyjaśnił, że jak ujmuje to jeden z dokumentów Kościoła, „dla osiągnięcia pełnej powszechności każdy naród, każda kultura musi wypełnić własne zadanie w zbawczym planie Boga”. Zaznaczył, że „consilium Dei” to rada Boga, Jego zamysł. „To zamysł, w którym zawarte jest pragnienie wobec wolnego człowieka, aby wziąć udział w szeroko zakrojonych planach wobec świata, planach zbawczych. Ten zamysł Boga, określony słowem consilium, jest jednak bezwartościowy bez udziału człowieka, który musi odkryć zamiar Boga, Jego sposób wobec zbawienia, osobistego życia i planów konkretnego człowieka, ale także wobec wspólnoty, w której on żyje i działa” i powtórzył, że Bóg nie zbawi człowieka bez jego udziału, bez zaangażowania i małego wkładu wyrażającego się choćby w decyzji, by przyjąć zbawienie w Jezusie Chrystusie.

Ks. biskup Roman wskazał, że zwołany przez papieża synod jest próbą odpowiedzi na pytanie o zamysł zbawczy Boga wobec „naszego pokolenia, naszej cząstki Kościoła”. „Chodzi o to, jak teraz głosić zbawienie w Chrystusie, w rodzinie, w katechezie, w przepowiadaniu Kościoła i co teraz czynić, by nasze świadectwo wiary było wiarygodne”.

„Papież zachęca, by cały Kościół zaangażował się w słuchanie – najlepiej w różnych grupach – najpierw przez każdego z uczestników w to, co do niego mówi Duch Święty, a następnie w słuchanie wypowiedzi innych, aby w nich rozpoznawać przemówienie tego samego Ducha. A później, by sformułować jednomyślnie to, co jest rezultatem tego wzajemnego słuchania Ducha mówiącego do zgromadzonych”.

 Na zakończenie ks. biskup Roman powiedział, że synod jest wchodzeniem na drogę, w wędrowanie we wspólnotach na różnym poziomie: od parafii, diecezji, kraju, kontynentu aż do zgromadzenia w Rzymie. „Idziemy tą drogą synodalną razem” – zaakcentował i zaprosił przedstawicieli środowiska medycznego do wsłuchiwania się w to, co Duch mówi do Kościoła, a następnie podzielenia się tym z innymi. 

W naszej diecezji bielsko- żywieckiej zaplanowano w ramach drogi synodalnej spotkania, rozmowy i konsultacje w obrębie grup i wspólnot działających w parafiach. 14 listopada br. rozpocznie się etap parafialny.

Tekst i foto: Marian Szpak






















 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter