Ukazanie dzikiej przyrody, jej ewolucji, bioróżnorodności i piękna stawia sobie za cel Natural History Museum w Londynie, organizując każdego roku konkurs fotograficzny „Wildlife Photographer of Year” i wystawy pokonkursowe na całym świecie. Misja ta łączy tysiące fotografików z całego świata, którzy każdego roku przystępują do konkursu. Jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs z zakresie fotografii dzikiej przyrody. Pokonkursowe wystawy wędrują po całym świecie. Oglądają je miliony osób.

Polską premierę sławnej wystawy można podziwiać w Galerii Bielskiej BWA. Prezentowana obecnie jej 52 edycja  była wystawiona w londyńskim Muzeum w październiku 2016 r. To wynik konkursu do którego zgłoszono 50 tys. zdjęć, wykonanych przez 4 tys fotografików z 95 krajów świata. Pośród nich wybrano i nagrodzono 100 fotografii, które obecnie trafiły do Polski. Każda z nich jest opisana i udokumentowana. Uroczyste  otwarcie wystawy odbyło się 3 stycznia br.  na którą  przybyli miłośnicy przyrody, fotograficy, przedstawiciele Urzędu Miasta wraz z prezydentem Jackiem Krywultem, kierownictwo firmy sponsorującej, organizator  wystaw w Polsce Jerzy Zegarliński z Agencji Zegart z Bydgoszczy i stali bywalcy. Za  wspieranie wystaw fotograficznych  Dzikiej Przyrody w Galerii Bielskiej, prezes zarządu Z.T. „Bielmar” Andrzej Janaczek, uhonorowany został pamiątkową fotografią.

Oglądając zaprezentowane prace można zauważyć, że autorów łączy artystyczna perfekcja, wielkie umiłowanie przyrody,  chęć przekazania  swojej pasji odbiorcom. Wystawa ma ogromny walor edukacyjny przedstawiając widzom  piękno i  najczęściej ukryte życie na ziemi, inspiruje, wyzwala zachwyt, budzi  troskę o  ochronę przyrody i zachowanie  jej dla przyszłości.

Wstęp na wystawę „Fotografia Dzikiej Przyrody 2016” w Galerii Bielskiej BWA  jest bezpłatny, dzięki sponsorowi - Zakładom Tłuszczowym „Bielmar” Sp. z o.o. w Bielsku-Białej. Przedłużono również godziny otwarcia Galerii, aby więcej chętnych zdążyło ją zwiedzić do 30 stycznia br. Gospodarze Galerii Bielskiej BWA zapraszają.

Tekst i foto: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter