Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej bp Roman Pindel  zawierzył całą diecezję Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny 13 maja 2017r. podczas uroczystej Eucharystii , której przewodniczył w koncelebrze z innymi księżmi, z okazji 100 rocznicy Objawień Fatimskich w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Bielsku-Białej – Obszary. Wraz z bp Ordynariuszem modlili się przedstawiciele wszystkich parafii diecezji, przedstawiciele władz państwowych,  miejskich i samorządowych służb, organizacji i stowarzyszeń Bielska -Białej, o przyjęcie naszego kościoła od Oświęcimia do Rajczy, po Cieszyn i Inwałd pod opiekuńczy płaszcz Maryi. Uroczystość odbyła się pod patronatem prezydenta miasta Jacka Krywulta i przewodniczącego RM Bielsko-Biała Jarosława Klimaszewskiego.

AKT ZAWIERZENIA
DIECEZJI BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
NIEPOKALANEMU SERCU NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Matko Boża, Niepokalana Maryjo, mija 100 lat od Twojego objawienia się w Fatimie.W czasie trwania obchodów 25 – lecia diecezji bielsko-żywieckiej, pragnę zawierzyć Ci cały nasz Kościół rozciągający się od Oświęcimia do Rajczy i od Cieszyna do Inwałdu.

Marko Kościoła, od dnia Zesłania Ducha Świętego towarzyszysz ludowi Bożemu, dając przykład jak słuchać, zachowywać w sercu, rozważać i wypełniać słowo wypowiedziane od Pana (por. Łk 2.19).

Matko Jezusa i Matko nasza, wejrzyj łaskawie na cały lud naszej diecezji, na wszystkie jej parafie i wszystkie rodziny. Niech Kościół bielsko -żywiecki od tej godziny przyjmie Cię do siebie, na wzór umiłowanego Ucznia, abyś to Ty otoczyła nas swoją Matczyną opieką  (por. J 19, 27). Niech wszyscy wierni obficie czerpią ze stołu Słowa Bożego i Eucharystii a każda parafia staje się żywą wspólnotą wiary, która wydaje owoc przez działa miłości i miłosierdzia.

Niech w każdym małżeństwie odzwierciedla się miłość Chrystusa Oblubieńca  do Jego Kościoła (por. Ef 5, 28-32), a każde nowe życie przyjmowane jest z radością i ufnością. Każde  dziecko niech wzrasta w łasce u Boga i u ludzi doświadczając miłości rodziców. Matko pięknej  miłości, ochraniaj nasze rodziny od tego co im zagraża: od niewierności i nienawiści, od oziębłości i zapomnienia, od jakiejkolwiek krzywdy czy poniżenia.

Daj młodym ludziom odwagę w przyjęciu powołania do życia poświęconego Bogu czy do miłości małżeńskiej. Wspieraj szlachetne zamiary, wspaniałomyślne zaangażowanie i piękne marzenia, zachowaj od niebezpieczeństw młodego wieku, od uzależnień, lęku o przyszłość, zniechęcenia czy małoduszności. Wypraszaj narzeczonym odwagę, by po dojrzałym rozeznaniu, rozpoczęli wspólne życie w sakramencie małżeństwa.

Bądź opiekunką rodzących się powołań do życia kapłańskiego czy zakonnego. Twemu Niepokalanemu Sercu zawierzam wszystkich kapłanów, od neoprezbiterów po seniorów. Wypraszaj im gorliwość pasterską i wierność powołaniu, by stawali się pasterzami na wzór Twojego Syna. Oblubienico Ducha Świętego, otocz swoją opieką osoby żyjące według rad ewangelicznych, by nasz Kościół był ubogacony charyzmatami zakonów i zgromadzeń.

Twojej szczególnej opiece, o Matko Bolesna, powierzam osoby samotne, opuszczone, chorych, cierpiących i umierających, ale także wszystkich, którzy im towarzyszą i śpieszą z pomocą. Niech przyjęte cierpienie, cierpliwość i modlitwa dopełniają udręk Twojego Syna „dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół” (Kol. 1, 24).

Nie można nie zawierzyć Tobie tych, którzy najbardziej Twojej pomocy potrzebują, o Matko Miłosierdzia. Wypraszaj nawrócenie grzeszących, zwłaszcza w sposób zuchwały i notoryczny, by jak najbardziej zatwardziali grzesznicy uznali swoją winę i pojednali się z Bogiem i ludźmi. Szczególnie polecamy tych, którzy utracili nadzieję, zniewolonych i nie znających jeszcze Bożego Miłosierdzia.

Pierwsza Uczennico Boskiego Mistrza, wspieraj nas wszystkich w przyjmowaniu Jego Ewangelii, byśmy zawsze byli posłuszni Twojemu orędziu z Kany Galilejskiej: „Uczyńcie wszystko cokolwiek wam powie” (J 2, 5). Codzienne przyjmowanie panowania naszego Pana    i Zbawiciela niech umacnia w nas nadzieję na dzień Jego przyjścia. Amen.

Roman Pindel Biskup Bielsko-Żywiecki

Akt ten został podpisany przez bp i przedstawicieli diecezji – ks. Marka Studenckiego  - wikariusza generalnego, s. Natalię Wałach – przedstawicielkę zakonów i życia konsekrowanego, Irenę Olmę – przedstawicielkę ruchów i stowarzyszeń  diecezji, małżonków Lucynę i Roberta Habowskich = przedstawicieli parafii MB Fatimskiej. Podczas liturgii eucharystycznej bp Roman poświęcił pamiątkowe różańce przeznaczone dla każdej parafii Diecezji Bielsko-Żywieckiej, które bp Ordynariusz wręczył  obecnym przedstawicielom. W czasie  uroczystości zawierzenia,   wierni wyruszyli w procesji różańcowej z Najświętszym Sakramentem ulicami Bielska-Białej – Obszary. Było ich ok 1800 osób – stwierdził jeden z organizatorów Karol Markowski – radny RM Bielska-Białej. Liturgię  uświetnili chór parafialny z Hałcnowa oraz orkiestra Bielskiego Centrum Kultury. Była też okazja  uczczenia relikwii Pastuszków Fatimskich św. Hiacynty i św. Franciszka Marto, dzisiaj kanonizowanych przez papieża Franciszka w Fatimie. Końcowym akcentem uroczystości była agapa na zewnątrz kościoła, gdzie pod namiotami, można było usiąść i spróbować tradycyjnego bigosu, grochówki oraz wypieków przygotowanych przez parafian, przy muzyce w wykonaniu orkiestry dętej BCK.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter