Posługujący w nich doradcy prowadzą m.in. spotkania przygotowujące narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa, oraz służą pomocą małżeństwom i rodzinom w parafiach.

Z poradni rodzinnych  przy parafiach korzystać można bezpłatnie. Głównie korzystają z nich narzeczeni w związku z przygotowaniem do Sakramentu Małżeństwa, a także małżeństwa, borykające się z jakimś problemem, którego od dłuższego czasu nie potrafią sami rozwiązać. W poradni poruszane są m.in. następujące tematy: naturalnego planowania rodziny, wychowania dzieci, etyki małżeńskiej, rozwiązywaniu konfliktów czy wyboru właściwej drogi. Należy tutaj zaznaczyć, że jeśli zaistnieją bardzo trudne sytuacje życiowe, których doradca nie będzie potrafił rozwiązać sam, wtedy następuje odpowiednie skierowanie do specjalistów. Do poradni przychodzą ludzie z różnymi problemami, bardzo często są to problemy dotyczące konfliktów w małżeństwie.

Każda parafia powinna mieć swoje poradnie. W mniejszych, panuje tendencja zniżkowa.W naszej diecezji funkcjonuje m.in. specjalny ośrodek działający przy parafii św. Klemensa w Ustroniu, w którym można zastać kilku doradców, oraz wybrać sobie dogodny termin spotkania. Małżeństwa jeśli korzystają z pomocy, to robią to poza miejscem swojego zamieszkania, oraz poza obszarem swojej macierzystej parafii. Chcą być anonimowi, a ze swoimi problemami przychodzić tam, gdzie nikt ich nie rozpozna. Zdaniem Włodzimierza Cieślara, doradcy rodzinnego, gdyby w Cieszynie powstał podobny ośrodek, to zainteresowanie taką formą pomocy być może był by znacznie większe niż dotychczas.

- W mniejszych parafiach jest mniej chętnych żeby skorzystać z takiej pomocny, ponieważ anonimowość jest mniejsza. Taka poradnia nie tylko zajmuje się udzielaniem nauk narzeczonym, służy pomocą wiernym, małżonkom w problemach, w kwestiach związanych z uzależnieniami. Nasza poradnia jak większość w parafiach, działa na zasadzie lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli problem jest większy wtedy odsyłamy do specjalistów. Nie mamy przygotowania we wszystkich kierunkach, a powiedzmy sobie szczerze ludzie przychodzą naprawdę z różnymi kwestiami - mówi.

Aby samemu zacząć pomagać i zostać doradcą rodzinnym trzeba posiadać wyższe wykształcenie, a także przejść specjalne studium. Kandydat otrzyma specjalne kwalifikacje dopiero po zakończeniu Studium Teologii Rodzinnej, które trwa co najmniej 2 lata. Studium Teologii Rodzinnej organizuje kuria diecezjalna w Bielsku-Białej. Jeśli będą wolne miejsca, to wtedy do nauki mogą przystąpić też kandydaci posiadający średnie wykształcenie z maturą. W Cieszynie aktualnie pracuje trzech parafialnych doradców rodzinnych, w tym m.in. pan Włodzimierz Cieślar, który pomaga rodzinom, małżeństwom, parom, w parafialnej poradni działającej przy parafii św. Elżbiety.

Poniżej lista cieszyńskich parafii, w których można uzyskać pomoc w ramach parafialnych poradni rodzinnych:

Parafia św. Marii Magdaleny
Parafia św. Elżbiety
Parafia św. Jerzego
Parafia Narodzenia Św. J. Chrzciciela  na Mnisztwie
Parafia Imienia NMP na Bobrku

Więcej szczegółowych informacji m.in. odnośnie godzin i dni w jakich doradcy udzielają pomocy,  można uzyskać na stronach internetowych danych parafii.

Tekst: Patryk Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter