Breloczek z podobizną patrona kierowców, zawieszki zapachowe do samochodu, elementy odblaskowe, kamizelki, książeczki, a nawet puzzle otrzymali 25 lipca 2020 r. od specjalnego patrolu drogowego kierowcy aut i motocykli, rowerzyści i przechodnie w Bielsku-Białej i Wilkowicach z okazji Dnia św. Krzysztofa. W sobotniej akcji wzięli udział policjanci z bielskiej drogówki i kapłan diecezjalnej Caritas.

Zaskoczeni kierowcy bardzo pozytywnie reagowali na akcję pod nazwą „Ze Świętym Krzysztofem bezpiecznie do celu”. Niektórzy sami się zatrzymywali, prosząc o prezenty, a nawet o poświęcenie pojazdu. Specjalny patrol stanął przy ruchliwej ulicy Górskiej w Bielsku-Białej, a następnie w Wilkowicach przy Urzędzie Gminy. W tym roku szczególną grupą, do której postanowiono się zwrócić z apelem o bezpieczne zachowanie na drodze, byli rowerzyści. Jak tłumaczy aspirant Ilona Michalczyk z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, w okresie wakacyjnym szczególnie oni są narażeni na niebezpieczeństwo.

„Gadżety, jakie przy tej okazji wręczamy, mają przypominać o bezpieczeństwie na drodze tak, by nie dochodziło do tragedii” – zauważyła w rozmowie i przypomniała, że od początku wakacji bielska drogówka zanotowała 13 wypadków. Do jednego z najbardziej dramatycznych doszło w czerwcu w Wilkowicach, gdzie samochód osobowy wjechał w dwie kolarki, które w ciężkim stanie trafiły do szpitala.

Ks. Tomasz Niedziela z bielsko-żywieckiej Caritas wytłumaczył, że w akcji chodzi o to, by uświadomić kolejny raz kierowcom, że nie tylko oni są uczestnikami ruchu drogowego. „Jednym z zadań Caritas jest ochrona życia ludzkiego. To szeroki termin i dotyczy także tego, jak się zachowujemy na drodze. Ważne, by dbać o życie drugiego człowieka i samego siebie” – wyjaśnił kapłan, który z żalem przyznał, że nie był dziś przygotowany, by na życzenie jednego ze spotkanych kierowców poświęcić auto. „Mogłem tylko zaproponować breloczek ze św. Krzysztofem i towarzyszącą modlitwę z prośbą do Boga, by nie być przyczyną śmierci lub kalectwa, o ochronę od nieszczęścia i wypadku” – dodał z uśmiechem.

Policjanci, którzy wzięli udział w akcji, nie ukrywali, że tego typu przedsięwzięcia sprawdzają się, jeśli chodzi o promowanie bezpiecznych zachowań na drodze. „To jest pozytywnie odbierane przez wszystkich. Nie jesteśmy przecież tylko od karania” – zauważył jeden z funkcjonariuszy.

To nie pierwsza wspólna inicjatywa Wydziału Ruchu Drogowego i bielskiego Caritas. W zeszłym roku w czasie adwentu policjanci apelowali, by być widocznym na drodze. Podczas spotkań w kościołach, po roratach mundurowi rozdawali przygotowane przez Caritas opaski odblaskowe i przypominali pieszym o bezpieczeństwie, jakie zapewniają.

Diecezja bielsko-żywiecka.

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter