Na pożegnanie zimy i przywitanie wiosny oddział PTTK „Podbeskidzie” oraz Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów  Oddział Okręgowy w Bielsku-Białej przygotowali dla seniorów II Złaz Wiosenny w Zwardoniu.

Długo wyczekiwana wiosna zachęciła dużą grupę aktywnych turystycznie seniorów,  do przybycia na tę imprezę zorganizowaną w pensjonacie „Na Beskidku,”  w dzień kalendarzowej wiosny.  Przy zimowej aurze panującej jeszcze w tej części Beskidu Żywieckiego przywitały seniorów, wystrojonych w piękne wianki, w samo południe, w przepełnionej sali kominkowej pensjonatu, organizatorka złazu Lucyna Bardel – prezes oddziału PTTK „Podbeskidzie” i Janina Dyrda – wiceprezes Środowiskowego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK. Czas imprezy wypełniły  konkursy z wiedzy turystycznej, zabawne opowiadania góralskiego gawędziarza Jacka Kowalczyka, wspólne śpiewy i  gra na heligonce Ryszarda Legierskiego. Przygotowano również dla wszystkich uczestników złazu kiełbaski z rożna i ciastka. Część wytrawnych turystów wyruszyła w kierunku Rachowca, położonego nieopodal. Nagroda za wygranie konkursu z wiedzy turystycznej o Beskidzie Śląskim i Żywieckim przypadła uczestnikom z Koła Grodzkiego PTTK im. Tomasza Wróbla a Puchar za najliczniejszą grupę otrzymali emeryci z Zarządu Rejonowego z Wadowic. Oczekujący na rozpoczęcie wiosennego sezonu turystycznego uczestnicy złazu nie kryli radości z udanego spotkania.

Zadowolona z przebiegu złazu była również Elżbieta Rosińska – przewodnicząca Rady Seniorów miasta Bielsko-Biała stwierdzając: „To kolejny rajd bielskich seniorów. Dostarczył nam wiele przyjemności. W przyjaznej  atmosferze, bawiono się z wielką werwą i poczuciem humoru. Ciekawy był konkurs  z wiedzy turystycznej nt Beskidów, dla którego Rada Seniorów ufundowała  puchar za zajęcie I miejsca”.   

Barbara Kosińska, inna uczestniczka złazu dodała: Cieszę się że mogłam wziąć udział w tej imprezie i miło spędzić czas,  w gronie znakomitych współtowarzyszy. Teren jest tutaj bardzo piękny, chociaż zimowy. Podobała mi się atmosfera  i ciekawie poprowadzona impreza przez panią Lucynę  wraz z grupą przewodników. Byłam na złazie pierwszy raz i myślę, że w przyszłości, chętnie wezmę  udział w następnych. A najbliższy jest w planie we wrześniu”. Kolejna uczestniczka złazu Alicja Pająk potwierdza dobry wybór miejsca na złaz:„Ja to miejsce znam, bo kilka razy przechodziliśmy z Koniakowa przez Ochodzitą do Zwardonia i tu zaglądaliśmy. Przyjechałam tu, aby zobaczyć je wiosną. Pogoda dobra, atmosfera super.  Towarzystwo, w większości  znam, to  prawie sami swoi i w takiej grupie dobrze się czuję, dobrze się bawię. Już wcześniej umawiamy się i zapisujemy na  imprezy turystyczne i  wybieramy się razem. W następnym złazie oczywiście też wezmę udział. Chętnie pomagamy panie Lucynie w organizacji  imprez, aby wszystko przebiegało sprawnie. Obecnie jestem na emeryturze i mój czas wypełniam uczestnictwem w takich wyprawach. To mój sposób na życie.”.

Ten dobry wybór miejsca, czasu i ułożenie atrakcyjnego programu złazu to zasługa Lucyny Bardel – prezes koła PTTK Podbeskidzie, która wyjaśniła, że: „grupa liczyła 135 osób, przyjechała pociągiem do Zwardonia, podeszła do schroniska „Na „Beskidku” pieszo, aby podziwiać piękny  krajobraz. To miejsce wybraliśmy dlatego, bo jest urokliwe a gazdowie  schroniska, słyną z bardzo dobrej kuchni. Można również wjechać i zjechać Ciuchcią”.

Organizatorzy złazu spełniają  ważne i pożyteczne społecznie zadanie w kształtowaniu nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu przez seniorów oraz integracji środowisk senioralnych. Jest to cel organizacji takich imprez, uatrakcyjniających życie mieszkańcom Bielska- Białej, umożliwiających poznawanie najbliższego regionu i popularyzację walorów turystyczno-krajobrazowych Beskidów. Za to należą się im serdeczne podziękowania.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy
Plakat organizatora PTTK O/Podbeskidzie

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter