Rzeźby szopek Bożonarodzeniowych, sceny z życia Chrystusa, postacie świętych Piotra i Pawła, Michała, Jana Chrzciciela, Franciszka z Asyżu, postacie Chrystusa ukrzyżowanego, płaskorzeźby ilustrujące codzienne życie górali, ich zwyczaje i legendy, postacie góralskich muzyków i wiele innych rzeźb wybitnego rzeźbiarza z Jaworzynki – Jana Bojko, można zobaczyć w Galerii Sztuki ROK w Bielsku-Białej przy ul. 1 Maja 8.

Wernisaż wystawy odbył się tuż przed świętami Bożego Narodzenia i tematycznie idealnie wpisał się w ten niezwykły czas. Była też dobrym wydarzeniem podsumowującym rok działalności  Galerii Sztuki - jak podkreśliła witając zebranych Monika Kasperek-Zacny - zastępca dyrektora ROK. O twórcy Janie Bojko, Galeria Sztuki ROK w Bielsku-Białej przygotowała pięknie opracowany, ilustrowany folder „Jan Bojko – rzeźbiarz z pogranicza czasów” z życiorysem i historią jego twórczości,  informacją o otrzymanych nagrodach i wyróżnieniach w różnych ośrodkach kultury w kraju i zagranicą.

W dniu wernisażu wśród licznie zebranych w Galerii Sztuki byli twórcy, przyjaciele artysty, pracownicy okolicznych ośrodków kultury, a także ks. prałat Jerzy Palarczyk z Jaworzynki z parafii pw. św. Piotra i Pawła, do której należy Jan Bojko. 

O dorobku artysty rzeźbiarza i wyróżniających cechach jego twórczości opowiedział kurator wystawy Zbigniew Micherdziński. Nazwał go - „artystą legendą, tworzącym z wielkim zapałem przez 70 lat, mającym dużo energii, darów i sił  do tworzenia”. Podkreślił  jego wielką wyobraźnię, kulturę osobistą, własny styl wyniesiony ze szkoły Ludwika Konarzewskiego, co powoduje, „że wszystkie prace są niezwykłe pod każdym względem. Jego prace pokazują, że cały czas jest sobą, tworzy bez  zmian stylistycznych, stale jest aktywny, wierny swojej estetyce, swojej wizji tworzenia. Wystawa jest też wyjątkowa, bo mało było takich wystaw w dziejach Galerii pokazujących dorobek życia artysty, tworzącego w zaciszu swojego domu”.

Słowa oceniające  twórczość artysty dodał Bogdan Kocurek – dyrektor Rady Programowej Bielskiego ROK-u - „Z panem Janem Bojko znamy się od bardzo dawna. Pan Jan jest synem  ziemi beskidzkiej, która rodzi wspaniałe kamienie ale i  wspaniałych ludzi, którzy głęboko w swoim sercu noszą  szczególne umiłowanie  Boga i swojej ziemi ojczystej. Rodzi ludzi, którzy obdarzeni są boskim talentem. Ten talent wzbogacają, pielęgnują i nam swoje dzieła przekazują”. Podkreślił, że Istebna, Jaworzynka, Koniaków to wyjątkowe miejsca na  ziemi, zwłaszcza w tym dzisiejszym pędzącym świecie. Tam na Trójstyku można  spokojnie egzystować, działać wspólnie, wzajemnie się ubogacając, również w wierze. O czym świadczy też obecność wśród nas długoletniego proboszcza parafii św Piotra i Pawła  w Jaworzynce, aktualnie  seniora ks. prałata Jerzego Palarczyka. „Panie Janie –  zwrócił się dyrektor do artysty - „ pańskie rzeźby dawne, czy nowsze, mają swoje dusze. Nie każdy rzeźbiarz, nie każdy twórca, potrafi wydobyć z kawałka drewna to coś istotnego, które pan w sposób kapitalny potrafi zrobić. Życzę Panu dużo sił i zdrowia, dużo radości,  aby nam to  piękno móc przekazywać. Jeszcze raz dziękuję za obecność ks. prałata. Przed nami święta Bożego Narodzenia, które są po to, aby na nowo Bóg Jezus Chrystus narodził się w nas, ale jest także po to, abyśmy dla siebie stawali się coraz lepsi. Na te święta Bożego Narodzenia i na cały Nowy Rok życzę abyście byli zdrowi i weseli - Szczęść Wam Boże!

Ciepłe słowa podziękowań skierowała do artysty Elżbieta Legierska Niewiadomska dyrektor GOK w Istebnej– wręczając mu bukiet kwiatów.

Niezapomnianym elementem wernisażu była degustacja oryginalnych przekąsek i wypieków, własnoręcznie przygotowanych przez małżonkę artysty – Helenę, towarzyszącą mężowi.

Wystawa rzeźb Jana Bojko w Galerii Sztuki ROK będzie czynna do 30 stycznia 2019 r.  Organizatorzy zapraszają. Wstęp wolny.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy


 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter