W dniu 20 stycznia br. podczas uroczystej Eucharystii w bielskiej katedrze, Panie ze Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa przekazały na ręce proboszcza bielskiej katedry Antoniego Młoczka relikwie pierwszego stopnia świętych: Małgorzaty Marii Alacoque oraz Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, Małej Arabki ( Mariam Baouardy).

Sylwetki świętych:

Święta Małgorzata Alacoque urodziła się 22 lipca 1647 r. we francuskiej miejscowości Lauthecour jako piąte dziecko Klaudiusza, notariusza i sędziego królewskiego. Trzy dni później została ochrzczona. W wieku zaledwie czterech lat Małgorzata złożyła ślub dozgonnej czystości. Ojciec Małgorzaty zmarł wcześnie pozostawiając małżonkę z siedmiorgiem dzieci. W chwili śmierci ojca, nasza święta miała osiem lat. Oddano ją wtedy do kolegium klarysek urbanistek w Charolles. W wieku 24 lat wstąpiła do zakonu wizytek w miejscowości Paray-le- Monial. Habit zakonny przywdziała Małgorzata 25 sierpnia 1671 r. W latach 1685-1687 była mistrzynią nowicjuszek. A ponadto dwa razy piastowała urząd asystentki przełożonej. Małgorzata zmarła w opinii świętości 17 października 1690 roku. Najważniejszym momentem pobożnego życia św. Małgorzaty Marii było objawienie jej przez Zbawiciela Nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jak sama napisała: "Ogromną łaskę wyświadczył mi Boski Oblubieniec, której ja zupełnie nie jestem godna, że pozwolił mi spoczywać na swym Sercu wraz z umiłowanym uczniem i podarował mi to Serce wraz z krzyżem swoim i swoją miłością". Było to 27 grudnia 1673 roku. Ostatnie objawienie miało miejsce w tej samej kaplicy w czasie oktawy Bożego Ciała 16 czerwca 1675 roku. Kiedy Święta klęczała przed tabernakulum, ukazał jej się Pan Jezus i po-wiedział: "Żądam, żeby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto na uczczenie mojego Serca i na wynagrodzenie mi przez Komunię świętą i inne praktyki pobożne za zniewagi, jakich doznaję, gdy w czasie oktawy jestem wystawiony na ołtarzach. Beatyfikacja Małgorzaty Marii 18 września 1864 przez papieża bł. Piusa IX i kanonizacja, dokonana 13 października 1920 przez Benedykta XV, były ostateczną aprobatą nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa. W kościele wizytek w Paray- le- Monial znajduje się kaplica św. Małgorzaty Marii Alacoque. Tam, w ołtarzu, spoczywają jej śmiertelne szczątki. Święta leży w trumnie za szkłem.

Mariam Baouardy urodziła się 5 stycznia 1846 roku w Abellin w Galilei, w katolickiej rodzinie obrządku greckomelchickiego. W roku 1867 wstąpiła do Karmelu w Pau we Francji. Śluby zakonne złożyła w Mangalore w Indiach, dokąd przybyła w 1870 roku jako współfundatorka tamtejszego klasztoru.W 1872 roku wróciła do Francji. Trzy lata później udała się do Ziemi Świętej. Założyła dwa klasztory: jeden w Betlejem, a drugi w Nazarecie. Miała szczególne nabożeństwo do Ducha Świętego i była ubogacona nadprzyrodzonymi darami, odznaczając się przy tym cnotą głębokiej pokory. Zmarła w Betlejem 26 sierpnia 1878 roku. Papież Jan Paweł II beatyfikował ją w roku 1983. Papież Franciszek kanonizował ją 17 maja 2015 r.

Bielska katedra pw. św. Mikołaja wzbogaciła się o kolejne relikwie świętych, a ma już relikwie; Świętego Krzyża, św. Franciszka, św. Mikołaja, św.Dzieci Fatimskich i św. Jana Pawła II. Relikwie świętych: Małgorzaty Marii Alacoque oraz Marii od Jezusa Ukrzyżowanego,Małej Arabki ( Mariam Baouardy) bielska katedra otrzymała dzięki staraniom ks. proboszcza Antoniego Młoczka. Sprowadzenie relikwi świętych zbiegło się z jubileuszem  150 - leciem powstania Bractwa Straży Honorowej oraz 100- leciem powstania arcybractwa w Polsce. W Polsce Straż Honorowa istnieje w Krakowie, przy klasztorze wizytek, od 1869 roku do dnia dzisiejszego. Bardzo szybko wszczęto starania o przekształcenie jej w arcybractwo, lecz na zatwierdzenie trzeba było czekać aż do odzyskania niepodległości przez Polskę i dokonało się to już 19 stycznia 1919 roku.

Po zakończeniu uroczystej Eucharystii, zgromadzeni wierni mogli oddać cześć świętym, poprzez ucałwanie relikwiarzy.

Tekst i foto: Marian Szpak
























Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter