W ramach Parafialnego Klubu Kulturalnego " Beczka" przy bielskiej parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w dniu 19 stycznia br. odbyliśmy pielgrzymkę śladami szopek Bożonarodzeniowych. Tym razem na naszym pielgrzymim szlaku była bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach Panewnikach, Muzeum Śląkie Katowicach oraz sanktuarium Jasnogórskie w Częstochowie.

Szopka w Panewnikach-największa w Europie szopka ołtarzowa zbudowana wewnątrz świątyni, wznoszona przez zakonników i wiernych w okresie świąt Bożego Narodzenia. Poza szopką we wnętrzu panewnickiej bazyliki  w pomieszczeniach klasztornych udostępniana jest szopka ruchoma z poruszającymi się figurami ważnych postaci z historii Kościoła i Polski, są to: św. Franciszek z Asyżu, św. Klara z Asyżu, św. Antoni Padewski, św. Maksymilian Kolbe, kard. Stefan Wyszyński, św. Wojciech, bł. Matka Teresa z Kalkuty, św. Jan Paweł II, bł. Jerzy Popiełuszko, Jan III Sobieski, św. Jadwiga Królowa, św. Ludwik IX, Bolesław Chrobry, Mieszko I, św. Jacek Odrowąż oraz Trzej Królowie. W ekspozycji przy ruchomej szopce prezentowane są szopki śląskie i z różnych krajów misyjnych. W klasztornym ogrodzie jest również żywa szopka ze zwierzętami.
 
Z panewnickiej bazyliki udaliśmy się do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Muzeum Śląskie zostało powołane do życia uchwałą Sejmu Śląskiego z 23 stycznia 1929 i działało do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. W 2015 instytucja uzyskała swoją nową, docelową siedzibę w nowoczesnym kompleksie gmachów w Katowicach przy ul. T. Dobrowolskiego 1.

Do najcenniejszych zbiorów Muzeum Śląskiego należą kolekcje: malarstwa polskiego sprzed i po 1945 roku (w której znajdują się prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego), sztuki nieprofesjonalnej, fotografii artystycznej i dokumentalnej, plakatu polskiego oraz bogate zbiory etnograficzne i z zakresu polskiej plastyki scenicznej.

W 2012 roku Muzeum Śląskie udostępniło pierwszą stałą trasę zwiedzania dla osób niewidomych i niedowidzących. Nowy kompleks budynków Muzeum Śląskiego, znajdujący się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, wraz z innymi powstającymi tutaj instytucjami tworzy Strefę Kultury nowe centrum życia kulturalnego miasta Katowice. Nowoczesna konstrukcja zaprojektowana przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten z Grazu, zakłada maksymalne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod powierzchnią ziemi, a tym samym niewielką ingerencję w poprzemysłowy krajobraz.

Ostatnim etapem naszego pielgrzymowania była Jasna Góra w Częstochowie. Po częstochowskim sanktuarium oprowadził nas Przemysław Jaskurzyński wraz z nim zwiedziliśmy: Salę Rycerską, Bazylikę Jasnogórską oraz Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej i Skarbiec. Zwiedzając Skarbiec mogliśmy zobaczyć, rzadko wstawianą na widok publiczny- monstrancję Augustyna Kordeckiego, dzieło sztuki  złotniczej okresu baroku,  wykonane około 1672 w Warszawie, w pracowni Wacława Grottkego.  Monstrancja wykonana jako wotum dziękczynne dla Matki Bożej za jej orędownictwo u swego Syna i ocalenie sanktuarium przed wojskami szwedzkimi króla Karola X Gustawa podczas oblężenia w 1655, sfinansowane z darów złożonych przez wiernych. Będąc w  częstochowskim sanktuarium nie sposób nie wspomnieć o szopce betlejemskiej oraz pięknego, świątecznego wystroju wnętrza bazyliki. Jasna Góra - wzgórze w Częstochowie z zespołem klasztornym zakonu paulinów. Jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce.

Tekst i foto: Marian SzpakPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter