W przeddzień jednego z najpiękniejszych maryjnych świąt, Matki Boskiej Zielnej, w najlepszym czasie by zachwycić się pięknem świata i przyrody, zorganizowano  imprezę dla poetów i muzyków oddających hołd patronce ziemi i roślinności. Ta szczególna uroczystość „Festiwal Ziół” odbyła się 14 sierpnia br w XIX – wiecznym zabytkowym Dworku Młynarza, we wsi Rudze koło Zatora, który znajduje się w ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.

W uroczystości uczestniczyli goście z różnych okolicznych miejscowości m.in. Trzebini, Chrzanowa, Oświęcimia, Pisarzowic, Bielska-Białej, Wadowic, Tychów, Libiąża, Alwerni, Zatora, Myślachowic, którzy pragnęli swą twórczością wykazać miłość do Matki wszystkich ludzi. Wśród sympatyków tej pięknej inicjatywy była również Amalia Koszyk - lat 90, mieszkanka wsi Rudze, niegdyś animatorka kultury w okolicy, która nadal uczestniczy w różnych wydarzeniach kulturalnych. Spotkanie to ma już swoją tradycję, jest cykliczne. Zaczyna się zawsze odśpiewaniem  hymnu pt „Festiwal kwiatów” ze słowami Jana Paliczki i  muzyką Tadeusza Siarczyńskiego. Również tym razem radośnie zanucono:

(…)
między poezją i akordami
wonne bukiety stworzyć pragniemy
te najpiękniejsze z okazji święta
dla Matki Zielnej znów zaniesiemy
(…)

Wyśpiewane zamierzenia zachęciły wszystkich do układania wiązanek kwiatowych z przygotowanych przez gospodarzy leczniczych ziół i kwiatów przed Dworkiem.  Wśród nich, radowały oczy, zioła rumianku, wrotycza, nawłoci, mięty, melisy, piołunu, kopru, szałwii, lawendy oraz kłosy zbóż. Ten plon łąk, pól i lasów wprawił uczestników w zachwyt kolorystyką barw i zapachów. Skomponowanymi bukietami udekorowano kapliczkę Matki Bożej znajdującej się na pobliskim zabytkowym dębie. Nastrój świętowania wzmógł się, gdy Maria Dąbek rozpoczęła  wierszowaną modlitwę, dziękując Matce Boskiej za miłość i dar wiary:

Zajaśniałaś jako zorza w duszy mej zaraniu,                                                                                                                   Od dzieciństwa byłaś u mnie w słodkim miłowaniu                                                                               

Ref. Serce moje jak ptak rwało się do Ciebie
ukochana Matko moja królująca w niebie.                                                                                       

Ach jak kocham Ciebie bardzo Matko moja droga
Korną składam Ci podziękę, żeś mi dała Boga
(…) 

Po przejściu uczestników spod kapliczki Matki Bożej do salonu „Dworku Młynarza” popłynęły wiersze oddające  cześć Królowej Zielnej: Bogusławy Chwierut, Barbary Jurczyk, Zbigniewa Tomskiego, Grażyny Zielińskiej, Wacława Morawskiego, Bernadety Krawiec, Urszuli Omylińskiej, Szymona Zegadłowicza, Jana Paliczki, Bogusława Zakordońca, Marii Dąbek, Marii Brzuski. Oprawą muzyczną okrasili je Urszula i Tadeusz Siarczyńscy, Małgorzata Piegzik i Wacław Płonka.

Śpiewano i recytowano wiersze pozwalające  doświadczyć bliskości Maryi w naszych myślach i sercach, wychwalające ozdrowieńczą moc natury. Był to balsam dla każdej duszy. O tym jak przebiegał ubiegłoroczny „Festiwal kwiatów” przypomniał wyświetlony film autorstwa Wacława Morawskiego.

Organizatorzy wydarzenia zadbali nie tylko o duchowe akcenty, ale również o doznania smakowe,  posiłkiem przygotowanym na ognisku. Za te wszystkie przeżycia i  wzruszenia należą się serdeczne podziękowania gospodarzom „Dworku Młynarza” - państwu Sopickim, organizującym spotkania z miłości do poezji i muzyki, a także prowadzącej imprezę renomowanej poetce Bogusławie Chwierut.

Niech Bóg błogosławi im każdego dnia za to, że dzięki nim można pielęgnować polską tradycję, wyznawać  chrześcijańską wiarę i chronić ją przed zniesławieniami.

Więcej zdjęć ze spotkania w Dworku Młynarza można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy


       Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter