Wydawnictwo św. Macieja Apostoła, działające w Lublińcu, zorganizowało dla swoich współpracowników i sympatyków warsztaty literackie. Odbyły się one w dniach od 3 do 6 października br. w Ośrodku Religijno – Kulturalnym, w tzw. Zabytkowej Starej Plebanii w Jeleśni koło Żywca. Udział w nich wzięli poeci, pisarze, malarze, którzy zjechali tu z różnych stron Polski, m.in. z Katowic, Lublińca, Chełma Lubelskiego, Strzelec Opolskich, Bielska-Białej, Grodziska Mazowieckiego, Knurowa, Warszawy i Gliwic.

Warsztaty poprowadził Rafał Jaworski z Tychów, doświadczony literat, laureat ponad 100 ogólnopolskich konkursów poetyckich, a także twórca w dziedzinie eseju i prozy. W swoim dorobku ma 7 tomów poetyckich i liczne eseje oraz teksty, zamieszczone w prasie literackiej polskiej i zagranicznej. Tworzy on ikony i obrazy sakralne, eksponowane na 35 wystawach indywidualnych i kilku zbiorowych. Z jego bogatym dorobkiem i wiedzą literacką uczestnicy warsztatów zapoznawali się podczas czterodniowego szkolenia.

W każdym z nich zaprezentowano inny rodzaj twórczości. Był więc dzień eseistyki, wiersza, recenzji oraz ikon. Podczas zajęć, wiedza teoretyczna, dokumentowana była przykładami z twórczości prowadzącego, z jego bogatego artystycznego doświadczenia. Toteż wyniki warsztatów były efektywne. Uczestnicy mieli również okazję podziwiać wystawione przez artystę ikony oraz poznać poziomy znaczeń i sposoby ich tworzenia. Brzmią jeszcze w uszach poetyckie słowa i rozważania uznawanego literata. Na długo pozostaną w naszej pamięci i sercach. Na pamiątkę spotkania otrzymaliśmy tomik jego wierszy zatytułowany „Głębia interpretacji” wraz z jego autobiografią.

W programie spotkania przewidziano również prezentacje własnych utworów każdego z uczestników w ramach „Nocy Bibliotek” - imprezy organizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczna w Jeleśni. Swoje wiersze zaprezentowali poeci: Edward Przebieracz – organizator warsztatów w Jeleśni, Dorota Czerniakiewicz, Andrzej Wróblewski, Tomasz Brodzki, Grażyna Nowak, Jacek Suchowicz, Urszula Omylińska, Rafał Jaworski, Aleksander Ciochoń. Wydarzenie zostało wzbogacone przez barda, Mirosława Góreckiego, który swoje wiersze zaśpiewał z wyśmienitą oprawą muzyczną, grając na gitarze.

Na zakończenie jedna ze słuchaczek wydarzenia w bibliotece – pani Ludmiła, podzieliła się swoją refleksją stwierdzając: „Zaprezentowano nam wiersze, w których było o tęsknocie,  nostalgii,  nadziei. O tym wszystkim, czym żyjemy, co nas dotyczy. Jeden z autorów mówił, że jest źródłem ciepła, i to dobrze.  Ładnie państwo przedstawiali swoje małe Ojczyzny. Widoczna w nich była miłość do zakątków, z których się autor wywodzi, gdzie  mieszka, gdzie się urodził i przywiązanie do ziemi ojczystej, co jest bardzo istotne dla każdego. Dowiedzieliśmy się  też wiele o przemijaniu i innych wartościach, które są ważne dla każdego i świadczą o jego człowieczeństwie. Bardzo miło  słuchało się  tych wierszy i  za nie dziękuję”. 

Podczas imprezy w bibliotece przygotowano ciekawą zabawę związaną z twórczością Marka Hłaski, nawiązując do 85. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci tego literata. Postarano się także o przysmaki kuchni myśliwskiej. Świece, piękne słowa, muzyka wytworzyły milą atmosferę,  integrację artystyczną, ciekawość poznania nieznanych twórców, oraz wywołały uznanie dla wkładu pracy realizatorów.

Wyjątkową atrakcją, jaką organizator przewidział w programie, był Konkurs Jednego Wiersza.
Miejsce jego przebiegu zaskoczyło  uczestników. Przewidziano je w centrum Jeleśni, przy barwnej i tryskającej fontannie. Przechodnie swobodnie przysłuchiwali się deklamacjom wierszy. Po ich ocenie przez Rafała Jaworskiego i Edwarda Przebieracza – czuwającego nad całością organizowanego wydarzenia- wyłoniono laureatów. Pierwsze miejsce przyznano Jackowi Suchowiczowi za wiersz „Bóg Ciebie i tak kocha”. Kolejne miejsca zajęli: Grażyna Nowak oraz Tomasz Brodzki. Nagrodzeni poeci otrzymali dyplomy oraz publikacje Wydawnictwa Św. Macieja Apostoła.

To były piękne dni. Mieszkaliśmy w dwustuletnich pomieszczeniach „Zabytkowej Starej Plebanii”, wspaniale odnowionej i wyposażonej, o niepowtarzalnym klimacie. Uczestniczyliśmy we Mszy Św. w pobliskim barokowym kościele pw. św. Wojciecha. Sprawowana była ona w intencji uczestników warsztatów literackich, zamówiona przez Wydawnictwo Św. Macieja Apostoła, aby przez swą twórczość służyli bliźnim i wielbili Boga.

Była też okazja pospacerowania  po Jeleśni, atrakcyjnej wsi, położonej nad rzeką Koszarawą w pobliżu Pilska oraz Babiej Góry, a także zajrzeć do słynnej Starej Karczmy.

O warsztatach wypowiedziała się jedna z uczestniczek -  Dorota Czerniakiewicz: „Nie spodziewałam się, że będą takie wyjątkowe, że będę na takich przyjacielskich i profesjonalnych zajęciach. Miejsce wybrane piękne, zabytkowe. Wiele  zyskałam z dziedziny powstawania ikon. Byłam głównie nastawiona na głębsze ich poznanie i to mnie skusiło do przyjazdu. Poznałam wiele nowym metod, pojęć, które były mi obce. Wszystko skrzętnie odnotowałam. Będę próbować stosować je w praktyce,  mam nadzieję, że z dobrym skutkiem”. Z podobnym odczuciem  kończył warsztaty w Jeleśni Aleksander Ciochoń: „Jestem zadowolony, cztery dni przebywałem pośród przyjaciół. Dowartościowałem się radami pana Rafała Jaworskiego. Wiele się dowiedziałem. Wiedza ta będzie  wykorzystania w mojej twórczości. Zawsze trzeba poszukiwać czegoś nowego i starać się rozwijać”.

Dziękując organizatorowi i wykładowcy, za ich wielka troskę o korzystny i ciekawy przebieg spotkania,  jego uczestnicy,  z pełnym uznaniem i podziwem  wyrażali się o ich staraniach. Podkreślali wkład pracy w przygotowanie warsztatów, wybór atrakcyjnego miejsca i kompetentnego prelegenta. Zadowoleni, umówili się już na kolejne spotkanie warsztatowe w przyszłym roku, które to zajęcia poprowadzi bard miłości - Mirosław Górecki.

Więcej zdjęć z warsztatów w Jeleśni można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy     


         

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter