Na cmentarzu parafii pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej przy ul. Cmentarnej znajduje się grób dziadka św. Jana Pawła II – Macieja Wojtyły i jego drugiej żony Marii. Ich grób nawiedzają licznie mieszkańcy miasta, szczególnie    w listopadzie.  Pielęgnowany jest przez siostry Zgromadzenia Córek Bożej Miłości   z Bielska-Białej . O ile dotąd do odwiedzin tego miejsca inspirowała postać św. Jana Pawła II, to ostatnio pojawiła się jeszcze jedna przesłanka.

Episkopat wyraził bowiem zgodę (nihil obstat) na rozpoczęcie przez Archidiecezję Krakowską procesu beatyfikacyjnego rodziców św. Jana Pawła II – Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Daje to możliwość zwrócenia się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o rozpoczęcie procesu na poziomie diecezjalnym.

To właśnie pochowany na bielskim cmentarzu Maciej Wojtyła był ojcem Karola (seniora) Wojtyły.

O możliwości wszczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców Karola Wojtyły, po raz pierwszy mówił kard. Stanisław Dziwisz, już ponad rok temu.

Wspomniał wówczas, że docierają do niego zapytania o możliwość rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców św. Jana Pawła II i jest to sprawa, która leży mu na sercu. „Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że duchowa postawa przyszłego papieża i świętego uformowała się w rodzinie, dzięki wierze rodziców. Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i być ichpatronami” – argumentował kard. Dziwisz, mówiąc o ewentualności wszczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców papieża.

Karol Wojtyła senior i Emilia z domu Kaczorowska pobrali się 10 lutego 1906 r. w Krakowie, w ówczesnym kościele garnizonowym Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Małżeństwu urodziło się dwóch synów: w 1906 r. Edmund i w 1920 r. Karol junior, a także córka Olga, która zmarła zaraz po urodzeniu. Po śmierci małżonki      w 1929 r., Karol Wojtyła senior samotnie wychowywał swoje dzieci. Zmarł 18 lutego 1941 r. w Krakowie. 16 października 1978 r. ich młodszy syn został wybrany papieżem, przyjmując imię Jan Paweł II. Grobowiec rodzinny Wojtyłów i Kaczorowskich znajduje się w wojskowej części Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

A kim był dziadek Wojtyły?

Maciej Wojtyła, dziadek Karola ze strony ojca, urodził się w 1852 roku w Czańcu i po kilkunastu latach mieszkania w rodzinnej miejscowości przeprowadził się do Lipnika, który obecnie jest dzielnicą Bielska-Białej. W aktach parafialnych przy jego nazwisku widnieją adnotacje: „sartor ex Czaniec” (krawiec z Czańca) i „agricola” (rolnik). Maciej ożenił się z Anną Przeczek, córką piekarza, która 18 lipca 1879 roku urodziła pierworodnego Karola. Ten właśnie  wspomniany syn w 1920 roku został zaś ojcem Karola Józefa, przyszłego Papieża Jana Pawła II. Dziadek Karola Wojtyły zmarł 23 września 1923 roku w Lipniku, gdzie też został pochowany we wspólnym grobowcu z drugą żoną Marią. Karol, przyszły papież, miał wówczas 3 lata i niestety nie zachował o nim wspomnienia.

Mamy szczęście, że mieszkamy tak blisko miejsca skąd wyrastały korzenie naszego świętego papieża Jana Pawła II. Z dobrego środowiska rodzinnego rodzą się kolejne wartościowe pokolenia.

Może nestor rodu św. Jana Pawła II będzie miał dwa pokolenia świętych?

W czasie Dni Wszystkich Świętych wspominamy dziadka św. Jana Pawła II szczególnie ,odwiedzając jego grób, aby  zapalić znicze i otoczyć go modlitwą. 

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

,

 

 

 

 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter