Jadwiga Wiśniewska Poseł do Parlamentu Europejskiego po raz 7, zorganizowała w Częstochowie Zaduszki Katyńskie, podczas których 20 młodych ludzi z województwa śląskiego odebrało z jej rąk pamiątkowe publikacje, będące owocem Jubileuszowego Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”.  Konkursy te Europoseł Jadwiga Wiśniewska organizuje od 10 lat. Są one szansą dla młodzieży na debiut literacki. Najlepsze eseje publikowane są w pokonkursowych tomikach, a ich promocja corocznie odbywa się podczas Zaduszek Katyńskich.

Pomysł organizacji Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu” zrodził się w 2009 r., kiedy zbliżała się 70. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Rozstrzygnięcie I edycji, nad którą patronat honorowy objął Prezydent RP Prof. Lech Kaczyński, odbyło się w cieniu Tragedii Smoleńskiej. W dotychczasowych X edycjach, wzięło udział 2385 uczniów z całego województwa śląskiego.

- Autorami publikacji są wrażliwi młodzi ludzie, którzy w swoich sercach pielęgnują pamięć o Ofiarach Katynia i innych miejscach Golgoty Wschodu. Poszukują światła prawdy o Zbrodni Katyńskiej i niosą je do swoich rodzin, szkół, miast i miasteczek. Kruszą tym samym mur katyńskiego kłamstwa, jasno wskazując kto jest ofiarą, a kto katem. I choć minęło 10 lat, wciąż towarzyszy mi wzruszenie i poczucie dumy z młodego pokolenia Polaków, które nie dezerteruje, nie uchyla się od powinności, jaką jest docieranie do prawdy – podkreślała Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Sala częstochowskiego Muzeum wypełniła się po brzegi. Przybyłych gości w zaduszkową zadumę wprowadził koncert „A świadkami były drzewa…” w wykonaniu młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie. Na scenie wybrzmiała także „Modlitwa Smoleńska” znajdująca się na Epitafium Smoleńskim na Jasnej Górze. Szczególnie wzruszającym momentem było odczytanie przez Kacpra Męcka, ucznia VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Częstochowie, fragmentów niewygłoszonego przemówienia Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego przygotowanego na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Modlitwie w intencji Ofiar Katynia i Smoleńska, które połączyły wspólne epitafia, przewodniczył Arcybiskup dr Wacław Depo Metropolita Częstochowski. W imieniu młodzieży głos zabrał Jarosław Bełza, uczeń z Sosnowca, laureat i dwukrotny finalista, który podkreślił, że Konkurs jest ważną częścią jego młodzieńczego, szkolnego życia.  Z perspektywy X edycji widać, że Konkurs stał się szczególnym projektem edukacyjnym, o wysokim poziomie merytorycznym i naukowym, co podkreślał w swojej wypowiedzi dr Andrzej Sznajder Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

W Zaduszkach Katyńskich wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, rektorzy śląskich uczelni wyższych, członkowie Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Częstochowie, przedstawiciele służb mundurowych, mediów, członkowie Komisji Konkursowej, dyrektorzy i nauczyciele szkół, a przede wszystkim mieszkańcy województwa śląskiego.  Wyniki Jubileuszowego Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”:

Laureatami w kategorii Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych zostali:

KINGA LEBIODA – I miejsce, Szkoła Podstawowa nr 45 im. Kornela Makuszyńskiego w Katowicach
ALEKSANDRA MUCHLA – II miejsce, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Kamienicy Polskiej  
MATEUSZ PIĄTKOWSKI – III miejsce, Szkoła Podstawowa nr 46 im. Jana Kiepury w Sosnowcu

Wyróżnienia:

EMILIA KUBARA - Szkoła Podstawowa w Kroczycach
JULIA BĘBEN - Miejska Szkoła Podstawowa nr 7 w Knurowie
LENA KUCHARSKA - Zespół Szkół Podstawowych im. gen. Józefa Bema w Kamyku
ZUZANNA MICHAŁEK - Szkoła Podstawowa nr 4 im. 74. Górnośląskiego Pułku Piechoty w Lublińcu
MARIA HADAŚ - Szkoła Podstawowa nr 41 im. Jana Matejki w Częstochowie 
KAMIL DUSZA - Gimnazjum nr 13 im. Adama Mickiewicza w Sosnowcu 
WERONIKA TITTOR - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Powstańców Śląskich w Ligocie

Laureatami w kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych zostali:

NATALIA SZCZYPIÓR – I miejsce, X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach
WERONIKA DUDEK – II miejsce, Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie
MARTYNA LALIK – III miejsce, V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej

Wyróżnienia:

WIKTORIA KASPRZYK - Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie
MATEUSZ BOGACKI - II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej
AURELIA BUDKOWSKA - VI Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej
JAROSŁAW BEŁZA - VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka  w Sosnowcu     KAMIL JAROMIN - V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej
NATALIA SZAREK - VI Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka  w Sosnowcu PATRYK SZKLARSKI - Techniczne Zakłady Naukowe im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie

Materiał prasowy nadesłał Adrian Musiał Asystent Poseł do PE Jadwigi Wiśniewskiej / Urszula i Andrzej OmylińscyPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter