Zakończył się IV Festiwal Poezji Słowiańskiej programem „Poezja, Muzyka i Śpiew”, który odbył się w Czechowicach-Dziedzicach w Pałacu Kotulińskich w Sali pod Amorami. Festiwal Poezji Słowiańskiej to promocja twórczości literackiej oraz autorów szczególnie naszego regionu. Jego idea zrodziła się w Europie kilkanaście lat temu w Bułgarii. Szefową i pomysłodawczynią była znana poetka Елка Няголова (Elka Niagałowa). Spotkania odbywają się w Warnie.

Pierwszy Festiwal Poezji Słowiańskiej w Polsce odbył się w październiku 2008 roku w Warszawie. Głównym organizatorem był Aleksander Nawrocki, poeta, red. naczelny „Poezji dzisiaj” (również organizator  Światowych Dni Poezji UNESCO). Podstawowym celem jest prezentacja  dorobku literatur słowiańskich i wymiany poglądów na temat ich osiągnięć i perspektyw. Zapraszani są poeci, tłumacze, dla których poezja polska jest szczególnie ważna. W 2013 r. ideą zainteresował się  mieszkający od wielu lat w Londynie Aleksy Wróbel, lider grupy KaMPe przy Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, pochodzący z Czechowic-Dziedzic. Podzielił się tym pomysłem też z Czechowiczaninem, swoim przyjacielem poetą Ryszardem Grajkiem. I już od   listopada 2013 roku odbywały się Festiwale Poezji Słowiańskiej: w Warszawie – Czechowicach-Dziedzicach i w Londynie. Każdy z tych poetów jest niezależnym organizatorem i pomysłodawcą projektu w swoim mieście i regionie. Współpraca i wymiana doświadczeń organizatorów FPS wzbogaca różnorodność wydarzeń, gości i programów.

2 listopada br zakończył się festiwal w Londynie. W telefonicznej rozmowie na gorąco Aleksy Wróbel relacjonował: „…5- dniowy festiwal udany, nowe doświadczenia, nowi ludzie, poeci z Europy, z Polski: z Warszawy, Łodzi, Poznania, Gniezna i Bielska-Białej. Trzech gości prosto z Londynu pojechało do Czechowic-Dziedzic: Aleksander Nawrocki, Sławomir Krzyśka i Jerzy Handzlik…”

3 listopada 2016r w  Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach rozpoczął się  IV Festiwalu Poezji Słowiańskiej Czechowice-Dziedzice 2016. Trwał do 5 listopada. Program tegorocznego Festiwalu skierowany był w dużej mierze do młodych. Prezentacją bajki poetycko – muzycznej „Cień”, Młynarskiego i Małeckiego, w wykonaniu członków czechowickiego Teatru Muzycznego Movimento festiwal  został otwarty . Wspaniała gra została gorąco przyjęta przez gości. Spotkanie poetyckie w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach w piątek 4 listopada prowadził poeta i krytyk, redaktor Polskiego Radia Katowice Maciej Szczawiński. Gośćmi w liceum byli: Łyczezar Seliaszki z Bułgarii, Łucja Dudzińska z Poznania, Ewa Witke z Pszczyny, Jan Picheta z Bielska-Białej, Jerzy Handzlik z Bielska-Białej, Ryszard Grajek z Czechowic-Dziedzic i Kasia Kosek z Zabrzega (absolwentka tego LO), która pierwszy raz czytała swoje wiersze tak szerokiej publiczności. Następnie odbyła się Sesja Literacka w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, podczas której wykłady wygłosili: prof. dr hab. Anna Węgrzyniak na temat:  „Nasza poezja w świecie”  oraz Maciej Szczawiński „O poezji i poetach naszego regionu”. W Sesji udział brała młodzież Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku – Białej i II Liceum im. Adama Asnyka w Bielsku-Białej oraz goście festiwalu i mieszkańcy Bielska. W przerwie, piosenki poetyckie, śpiewali Paweł Gabor i Ola Drwal. Nagrody książkowe otrzymała laureatka ubiegłoroczna ogólnopolskiego konkursu poetyckiego dla dzieci młodzieży „Lipa”, Zuzanna Szturc. Wieczorem odbyła się Gala Festiwalu w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Poprzez animację multimedialną prezentowani byli poeci czytający wiersze. Wśród gości byli: Ivan Moty z Czech, Aleksander Nawrocki z Warszawy, Mariusz Kusion z Krakowa, Sławomir Krzyśka z Poznania, Juliusz Wątroba z Rudzicy… i wielu poetów z naszego, śląskiego, regionu. W antraktach wystąpili Piotr Maga przy akompaniamencie Eweliny Stanclik. Po Gali poeci spotkali się jeszcze w Kalendarium i przy lampce wina dyskutując do późnych godzin wieczornych. W sobotę 5 listopada, w Pałacu Kotulińskich, w Sali pod Amorami odbyło się uroczyste zakończenie festiwalu przy wypełnionej po brzegi sali. Czytano poezję. Wiersze czeskie, bułgarskie, w języku esperanto oraz polskie. Było poważnie, z zadumą i wesoło. Podczas tego  wieczoru śpiewał swoje piosenki bard z Bielska-Białej Piotr Zemanek. Wokalnie umilała czas Ewelina Stanclik. Spotkanie trwało długo...

Gośćmi byli poeci z zagranicy, krytycy i znawcy literatury a z Polski przede wszystkim z Podbeskidzia ze stowarzyszeń i grup poetyckich: Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskich, Grupy Literycznej z Poznania, Grupy Poczty Poetyckiej z Pszczyny, z Grupy Literackiej Apostrofa z Bielska-Białej, Piaskownicy Poetyckiej, Grupy Literackiej Nawias z Cieszyna, Cieszyńskiej Studni Literackiej, poeci Kącika Literackiego Kuriera radio Bielsko i poeci nie zrzeszeni.

Organizacja Festiwalu w 2016 r. odbywała się przy współpracy z Miejskim Domem Kultury w Czechowicach-Dziedzicach. Partnerem w Bielsku-Białej  była Książnica Beskidzka. Inicjatorem i menedżerem projektu (w regionie Podbeskidzia) był Czechowiczanin, pochodzący z Gniezna, Ryszard Grajek.Trudno poezji się nauczyć. Poezję trzeba czuć, być na nią wrażliwy. Okazuje się, że w tym zwariowanym świecie jest na nią zapotrzebowanie. Poezja nie kłamie. Mówi wprost lub językiem zawoalowanym. I tak będzie zawsze.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej OmylińscyPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter