Pomimo panującej w kraju pandemii Kościół małymi krokami wraca do normalności. Z zachowaniem szczególnych środków ostrożności, w dniu 28 czerwca br. w bielskiej katedrze św. Mikołaja szesnaścioro dzieci przystąpiło do sakramentu wczesnej Komunii świętej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Antoni Młoczek wraz z ks. Mateuszem Oborzyńskim ( archidiecezji warszawskiej).

W wygłoszonym słowie  Boże m, ks. Mateusz nawiązał do istoty i historii komunii świętej. To dzięki świętemu papieżowi Piusowi X mogą przystąpić wczesnej komunii świętej(dzieci w „mniej więcej siódmym roku życia”). Natomiast ks. proboszcz Antoni, zwracając się do dzieci uzupełnił homilię ks. Mateusza i opowiedział taką historię:

Dziewięcioletni Beppo (czyli Józek – zdrobnienie od Giuseppe) miał wielkie pragnienie – bardzo chciał przyjąć do serca Pana Jezusa w Komunii świętej. Żył w połowie XIX wieku w małym miasteczku niedaleko Wenecji, a w tym czasie w Kościele obowiązywała zasada, że do pierwszej Komunii świętej przystępują 14-latkowie.

Młodzi ludzie musieli zdać dość trudny egzamin, więc na przykład święta Bernadetta Soubirous, której ukazała się Matka Boża w Lourdes, miała swoją pierwszą Komunię później niż rówieśnicy, bo „za mało wiedziała”.

Józek był jednak dość zdeterminowany i kiedy do jego parafii przyjechał biskup, żeby udzielić dzieciom sakramentu bierzmowania (to kolejna rzecz, która się zmieniła – bierzmowanie było wtedy wcześniej niż Komunia), powiedział mu o swoim marzeniu. „Przecież wiem, że w opłatku jest prawdziwy Pan Jezus.

Czy Eminencja wie więcej?”. Biskup odparł, że nie może na to nic poradzić, i zażartował, że jak Józek zostanie papieżem, to będzie mógł zmienić zasady dopuszczania dzieci do Stołu Pańskiego. Tak się faktycznie stało. Józef  Sarto, znany dzisiaj jako święty papież Pius X, zachęcał katolików do częstej, choćby codziennej, Komunii świętej, i obniżył wiek przystępowania do niej.

Komunii świętej dzieciom wspólnie z rodzicami udzielił ks. proboszcz Antoni Młoczek. Uroczystą Eucharystię zakończyły podziękowania oraz rozdanie dzieciom pamiątkowych obrazków. Dzieci dziękowały ks. proboszczowi Antoniemu Młoczkowi za udzielenie sakramentu pierwszej Komunii świętej, siostrze Edycie za przygotowanie ich do komunii oraz swoim rodzicom.

Na zakończenie uroczystości wykonano wspólną pamiątkową fotografię. Sama uroczystość wczesnej komunii świętej, jest dla mnie zwykle bardziej kameralna, mniej jest na niej kwiatów, kamerzystów i fotografów.

Tekst i foto: Marian Szpak
 

 

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter