W Sali Koncertowej Radia Katowice odbyły się Zaduszki Katyńskie połączone z promocją tomiku zawierającego prace laureatów i finalistów Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo Katyniu”, który od 11 lat organizuje Europoseł Jadwiga Wiśniewska. Uroczystość miała szczególny wymiar. Ze względu na pandemię COVID-19, Sala Koncertowa była pusta, ale dzięki transmisji internetowej każdy mógł wziąć w niej udział i dać świadectwo pamięci o Ofiarach Katynia i Smoleńska w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 10. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.

W ciągu 11 edycji powstały 2503 prace. W tym roku, pomimo pandemii, do etapu wojewódzkiego wpłynęło 118 esejów. Ich wysoki poziom, a także różnorodna tematyka i ekspresja sprawiły, że komisja konkursowa miała trudne zadanie i po długich obradach, zdecydowała o przyznaniu kilku równorzędnych miejsc. Konkurs stwarza młodym ludziom szansę na debiut literacki. Najlepsze prace są publikowane w tomiku, którego promocja ma miejsce podczas Zaduszek Katyńskich. Tak było i w tym roku.

Każda z prac jest szczególnym świadectwem pamięci o Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie opisali losy pomordowanych w Katyńskim Lesie i innych miejscach Golgoty Wschodu. Dotarli do krewnych ofiar. Z wielką dbałością o prawdę historyczną opowiedzieli o tych tragicznych wydarzeniach poprzez swoje pasje – muzykę, teksty liryczne i znakomicie udokumentowane opisy historyczne – wskazywała Europoseł Jadwiga Wiśniewska, organizatorka Konkursu i Zaduszek Katyńskich.

W gronie laureatów i finalistów Konkursu znaleźli się także uczniowie z powiatów bielskiego i żywieckiego: Aurelia Budkowska absolwentka VI Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej (I miejsce), Mikołaj Pluta - uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu (III miejsce), Weronika Tittor - uczennica Szkoły Podstawowej im. Ks. Józefa Londzina w Zabrzegu (wyróżnienie) oraz Joanna Kastelik – uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Gilowicach (wyróżnienie). 

Notki biograficzne laureatów z Podbeskidzia oraz wybrane fragmenty ich nagrodzonych prac zamieszczone są : TUTAJ

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom Konkursu, rodzicom wspierającym swoje dzieci, a w sposób szczególny nauczycielom, którzy pomimo pandemii, inspirowali uczniów do poszukiwania prawdy o Zbrodni Katyńskiej –  mówiła Europoseł Jadwiga Wiśniewska.

Nagrody dla laureatów i finalistów oraz nauczycieli, pod kierunkiem których powstały konkursowe prace, zostaną dostarczone w ciągu najbliższych dni za pośrednictwem Kuratorium Oświaty w Katowicach i dyrekcji szkół. Zwycięskie eseje można znaleźć na stronie internetowej Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej: www.jadwigawisniewska.pl

 Materiał dostarczony przez Biuro Poseł do PE Jadwigi Wiśniewskiej/ Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter