W wyjątkowym czasie wypadło  przedostatnie spotkanie IX edycji Ewangelizacji  w Beskidach na Hali Rycerzowej - położonej w pobliżu dwóch wierzchołków Małej i Wielkiej Rycerzowej. Odbyło się  w kolejną sobotę 14 sierpnia br. w 80 rocznicę śmierci
patrona diecezji bielsko-żywieckiej  św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Organizacją tego  spotkania zajęła sie rychwałdzka wspólnota „Krucjata Wyzwolenia Człowieka”, której patronem jest również św. Maksymilian Maria Kolbe, obok ich głównej patronki Maryi – Niepokalanej Matki Kościoła. O dobre owoce EwB za ich wstawiennictwem, a także św. Józefa – „Bohatera drugiego planu – jako najczystszego”,  sprawowana była na hali Eucharystia. Liturgia odbyła się pod krzyżem kończącym Drogę Różańca Świętego biegnącą spod kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP w Soblówce. Ta droga, to jedna z wielu inicjatyw, trwale upamiętniających pobyt i wędrówki, po ulubionych szlakach, ks. kard. Karola Wojtyły.

Mszy św. na Hali Rycerzowej przewodniczył ks. Stanisław Joneczko, proboszcz z Kamesznicy. Przy polowym ołtarzu modlili się też: ks. Jan Goryl, emerytowany proboszcz w Pietrzykowicach, o. Paweł Kijko OFMConv, opiekun KWC, oraz ks. Adrian Trzopek, wikary z Cieszyna-Pastwiska pochodzący z pobliskich Ujsoł (gdzie kościołowi parafialnemu patronuje św. Józef).

Kazanie  wygłosił ks. Adrian  o dwóch bohaterach dnia - św. Józefie i św. Maksymilianie, zwracając uwagę na różne aspekty rozumienia słowa "czystość":  - jako czystość ciała, czystość środowiska i najistotniejszą czystość - serca. Jedno z błogosławieństw mówi: "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą"- wyjaśniał kaznodzieja- aby oglądać Boga, muszę być czysty, muszę mieć czyste serce  - podkreślił.  W litanii św. Józef jest wzywany jako najczystszy. O czystość duchową, wolność od grzechu, od wszelkiej złej podejrzliwości trzeba stale  walczyć. Możemy ją podjąć na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to walka duchowa, modlitwa o czystość, aby żaden grzech nie był do mnie tak przywiązany, abym nie był w stanie z niego zrezygnować. W takiej intencji, uwolnienia od konkretnego grzechu, możemy ofiarować każdą Mszę św. Warto też obrać sobie patrona, przyzywać go i opierać się na jego przykładzie - radził ks. Adrian.
Oprócz walki duchowej należy  działać, by nie grzeszyć przez nieczystość, by nie dać dostępu do siebie złemu duchowi. On bardzo często atakuje nas  w czasie wolnym, gdy się nudzimy, gdy nie mamy żadnej konkretnej pracy. Zachęcam do aktywności, do odkrycia hobby, zainteresowań, podjęcia dobrych działań. Wtedy zły duch będzie miał mniejsze szanse w dostępie do nas - wyjaśniał duchowny.
Józef potrafił żyć z Maryją w doskonałej czystości.
Duchową czystość pielęgnowało wielu świętych - kontynuował kaznodzieja - a wśród nich  św. Maksymilian. Co go łączy ze św. Józefem? Obaj zmarli w wieku ok. 50 lat - Maksymilian w wieku 47 lat. Moment ich śmierci jest tą chwilą, która jednoznacznie mówi o ich świętości.  Gdyby nie tragiczna śmierć Maksymiliana, być może, wielu z nas  nigdy by o nim nie usłyszała.
Z kolei Józefa czcimy także jako patrona dobrej śmierci, który jak przedstawiają apokryfy, prosił Boga o oddalenie śmierci. Kiedy śmierć w końcu przyszła, był na nią gotowy, trzymając za rękę Jezusa i Maryję - tłumaczył kaznodzieja. Zwrócił również uwagę, że każdy z nas ma swój czas dojrzewania do nieba, do zbawienia.  Powinniśmy zabiegać o to, aby nie  umrzeć bez Jezusa i Maryi. Starajmy się nie myśleć o życiu matematycznie. Może się okazać, że lepiej umrzeć jutro, w stanie łaski uświęcającej, niż za 30 lat bez Boga - zaznaczył duchowny - równocześnie zapraszając wiernych do dziękowania Panu Bogu za dane nam lata i dążenia do życia blisko Jezusa i Maryi, w stanie łaski uświęcającej, która gwarantuje odejście z tego świata czystym i pojednanym”.

Końcowym akcentem górskiej uroczystości było, już tradycyjne, błogosławieństwo dla mieszkańców czterech stron świata oraz namaszczenie „Rychwałdzkim olejkiem radości”.
W spotkaniu na Hali Rycerzowej uczestniczyli pielgrzymi z diecezji bielsko-żywieckiej, katowickiej, gliwickiej i innych regionów kraju.

W rozmowie o  „Krucjacie Wyzwolenia Człowieka”, organizatora dzisiejszego spotkania na Hali Rycerzowej - Bożena Gajda - powiedziała: "Jej założycielem był sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Naszym patronem jest św. Maksymilian Kolbe. Dziś jest szczególny dzień, gdyż obchodzimy 80 rocznicę męczeńskiej śmierci św. M. M. Kolbego w obozie Auschwitz.  Św. M.M. Kolbe oddany był całkowicie Maryi – Niepokalanej Matce Kościoła. Jej zawierzył całe swoje życie i swoją posługę kapłańską.
Wspólnota nasza, powstała na mocy dekretu ks. bpa Romana Pindla w 2016 r. Podejmuje się w niej działania na trzech polach: ewangelizacji, modlitwy indywidualnej i wspólnotowej oraz  postu.
Modlitwa i post stanowią serce programu działania KWC. Post podejmujemy na czas nieokreślony, w intencji ratowania drugiego człowieka, z miłości do niego.
Również abstynencja od alkoholu w krucjacie to osobisty dar, podjęty dobrowolnie z miłości i odpowiedzialności za drugiego człowieka. We wspólnocie mamy wpisanych do księgi czynów ok. 80 osób. W miejsce odchodzących, pojawiają się nowi, zależnie od intencji jakimi się kierują. Ta księga czynów jest pobłogosławiona przez Jana Pawła II w Nowym Targu, podczas pierwszej pielgrzymki w 1979 r. do Polski.
Opiekunem duchowym naszej wspólnoty w Rychwałdzie jest o. Paweł Kijko OFMConv, a liderką pani Maria Urbaniec. Dziś Matka Kościoła – Maryja Niepokalana, której był tak oddany św. M.M.Kolbe gromadzi nas tutaj wszystkich, na tej pięknej górze, abyśmy mogli oddać swój czas dla innych. Z radością przygotowaliśmy wszystko do liturgii, łącznie z oprawą muzyczną".

Podczas wyprawy na Wielką Rycerzową spotkaliśmy    grupę seniorów z Ujsoł, z parafii św. Józefa Robotnika. Wśród nich była pani Maria Kotrys mieszkanka Ujsoł, która nam opowiedziała: „Na górską ewangelizację idę zawsze razem z mężem.  Lubimy  chodzić po górach i modlić się w towarzystwie swoich przyjaciół.  Uważamy to za wartościowe spędzanie czasu, oderwanie się od spraw codziennych, wyciszenie się, z możliwością zastanowienia się nad swoimi sprawami, aby nabrać dobrej energii do działania. Podczas drogi, korzystając z danego nam czasu, możemy odmówić Różaniec.
Ten rok poświęcony jest św. Józefowi, a nasza parafia jest pod jego wezwaniem, dlatego korzystamy z każdej okazji, aby poznawać wszystko, co jest z nim  związane.  Zachęcają nas do tego nasi duszpasterze. Dzisiaj na Wielką Rycerzową idziemy w grupie z Bernadetą, Mieczysławą, Władysławem i moim mężem Janem. Na górze spotkamy jeszcze pozostałe osoby z naszej grupy. W najbliższym regionie jest też sporo miejsc upamiętniających ks. Kard. Karola Wojtyłę. Są m.in. Szlaki Papieskie, Droga Różańca Św, Droga Światła. Uczestniczymy w procesjach po tych szlakach, organizowanych przez naszą parafię pw. św. Józefa Robotnika w Ujsołach.
Piszemy również o nich w naszej „Gazecie Ujsolskiej Niecodziennej”, a dodatkowo wydaliśmy o nich folderki - dodała pani Maria i dalej ciekawie opowiadała;  "Mamy Drogę Różańca Świętego biegnącą od kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP w Soblówce (wzdłuż szlaku zielonego) przez Hutyrową, Królową, Przysłop na Wielką Rycerzową.  Upamiętnia ona pobyt ks. Kard. Karola Wojtyły na Hali Rycerzowej w 1972 r. Tajemnice różańcowe przedstawione są na skalnych głazach i opisane na nierdzewnych tabliczkach z wizerunkiem Ojca Św. i nazwą tajemnicy różańca. Inicjatorem powstania Drogi Różańca Św. był ks. Jan Stanisław Króżel – proboszcz parafii w Soblówce, która ją też ufundowała. Poświęcił ją ks. bp Tadeusz Rakoczy w 2007 r.Procesja różańcowa wyrusza każdego roku, w ostatnią sobotę września, z kościoła w Soblówce na Wielką Rycerzową. Jak dotychczas uczestniczyłam w każdej. Jej zwieńczeniem jest Msza św. - wyjaśniała pani Maria

 Z wielką  radością i zadowoleniem o tegorocznej EwB wypowiadali się jej  świeccy koordynatorzy Bernadeta i Stefan Targoszowie;   "Zmierzamy już do finału IX. Ewangelizacji w Beskidach. Jesteśmy szczęśliwi, że w tym roku były odprawiane Msze św. na szczytach. W ubiegłym roku ewangelizacja również się odbyła, ale wszyscy byli zawiedzeni, że nie było liturgii eucharystycznej. Cieszymy się, że mogliśmy wrócić do tej tradycji, że znaleźli się księża, którzy byli gotowi sprawować Eucharystię, spowiadać, głosić słowo Boże, przybliżać nam postać św. Józefa. Ufamy, że każdy uczestnik odkrył jakiś aspekt jego życia, specjalnie dla siebie. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się ponownie, na jubileuszowej X edycji EwB.

Za tydzień końcowe spotkanie tegorocznej edycji EwB na Wielkiej Raczy. Zachęcamy do wędrówki na tę górę, gdzie w samo południe, odbędzie się Eucharystia i spotkanie ze św. Józefem. Tematem rozważań będzie:  św. Józef – CICHY.

Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy














Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter