Ciekawą wystawę malarstwa na szkle i rzeźby, twórcy ludowego Zdzisława Słoniny można zobaczyć w Regionalnym Ośrodku Kultury w Bielsku-Białej.

Przedstawia ona cały okres Bożego Narodzenia począwszy od zwiastowania dobrej nowiny Maryi, narodzenie maleńkiego Jezusa w szopce, rodzinę św. Józefa, Matki Boskiej z Dzieciątkiem w otoczeniu zwierząt,  Trzech  króli z darami, kolędujących pasterzy, orszaki przebierańców, rodziny śpieszące na pasterkę,  przebierańców Śmierci, Turonia i Diabła po ucieczkę Świętej Rodziny do Egiptu. A wszystko to w bardzo soczystych i wyrazistych kolorach: czerwieni, brązów, żółci, fioletu, błękitu, co powoduje, że  opowieść o Bożym Narodzeniu przekazana jest w sposób ciepły, radosny i pełna piękna.

Artysta poprzez swoje prace głęboko osadzone w tradycji ludowej, w sposób urokliwy wprowadza nas w niecodzienny nastrój, w niezwykłą atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Jest to już 19 indywidualna wystawa Zdzisława Słoniny, który tworzy w Świątnikach Górnych, należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Pełnił funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Świątnikach Górnych, był prezesem Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jego prace znajdują się w muzeach w Krakowie, Toruniu, Myślenicach, Majdanku oraz w zbiorach prywatnych w Ameryce, Australii i Europie.

Wystawa czynna będzie do 30 stycznia br. Warto ją zwiedzić, wstęp wolny, organizatorzy zapraszają.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter