Pod takim hasłem rozpoczął się cykl spotkań dla czytających i piszących poezję, które odbędą się w różnych miejscach a autorką ich jest  poetka Ewa Witke. Jedno z nich zorganizowało Stowarzyszenie Autorów Polskich Oddział Bielsko-Biała w Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego w Wilamowicach 8 lutego br dla swoich członków i miłośników poezji.

Ewa Witke jest autorką kilku tomików poetyckich, laureatką wielu konkursów poetyckich, uczestniczką warsztatów poetyckich prowadzonych przez krytyka literackiego Macieja Szczawińskiego, członkinią SAP, wiceprezesem Fundacji Otwartych na Twórczość, związana z Grupą Literacką Na Krechę z Poznania, która to już po raz 6 zorganizowała akcję Anty-Walentynkową. Akcja jest odpowiedzią na komercję i serduszkowy kicz walentynkowy i proponuje w tym okresie czytanie poezji, poznanie nowych wydawnictw poetyckich i w całej Polsce organizuje rozdawanie, w miejscach publicznych, autorskich kartek z poezją. Do tej akcji włączyło się wielu poetów z 35 miast Polski w tym m.in. z Bielska-Białej, Pszczyny, Suszca, Katowic. Zwracają oni uwagę na przemieszanie świąt z obcymi tradycjami zamiast kultywować własne, oparte na polskiej kulturze i tradycji.

Na spotkaniu w Wilamowicach Ewa Witke zareklamowała poezję innych poetów oraz przedstawiła artystę malarza Georgija Safronowa, który uczestnicząc w warsztatach Macieja  Szczawińskiego w Katowicach, rozpoczął współpracę z poetką i zilustrował jej tomiki poetyckie zatytułowane „Jak ja Ciebie szukałam” i „Kontakt osobisty”.

O ostatnim tomiku Ewa Sonnenberg napisała: „to wiersze – motyle, jak drogocenne bibeloty, porcelanowe figurki, jak kwintesencja piękna …. W tym tomiku jest wiele ciszy. Słowa nie służą tam by mówić. Słowa służą ciszy, by mówić milczeniem.” Wysłuchaliśmy m.in. wierszy poetki:  „Kota od dawna nie ma” o matce i poświęcony synowi „Tu blisko jest świat”

wieczorem wchodzisz boso
do zapachu pościeli
rankiem jak poderwana lawina
z powierzchni łóżka
suniesz schodami na złamanie karku
na stole z lnianym obrusem
zostawiasz okruszki pół kubka herbaty

na dworze wilgoć
nie słuchasz
ubierasz za cienką kurtkę

świat to ty
wszechświat
w tle

Spotkanie uświetnił występ  Błażeja Kuli, młodego skrzypka , ucznia Szkoły Muzycznej im. Paderewskiego w Cieszynie. Na zakończenie zaprezentowany został ciekawy filmik autorstwa Wacława Morawskiego – prezesa SAP O/ B-B, dokumentujący kolejne spotkanie Ewy Witke  w Krakowie z przedstawicielem Kazachstanu. Spotkanie z Ewą Witke, odsłaniającą swą magiczną osobowość i wrażliwość wywarło na słuchaczach duże wrażenie. Na kolejne spotkania autorka zaprasza 17 lutego br na godz. 17.00 do Gminnej Biblioteki Publicznej w Suszcu, 18 i 19 lutego br godz. 19.00 do Akurat Pub & Music w Wiśle oraz 22 lutego o godz. 16.00 do Klubu Literackiego „Nadolzie” w Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie. Więcej informacji na załączonych plakatach.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter