140 lat na Ziemi Cieszyńskiej… służba chorym i potrzebującym. Czas skupiony również na edukacji i kształceniu młodzieży żeńskiej, czego dowodem jest obchodzony również w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia Bursy dla dziewcząt, prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza.

Czym są wiec wszystkie te lata posługi Sióstr Boromeuszek w Cieszynie? - Misją miłosierdzia i za nią oraz za tę miłość, którą przynosicie światu – Bogu niech będą dzięki – mówił podczas uroczystej Eucharystii ks. Tomasz Sroka, dyrektor Katolickiego Gimnazjum i Liceum w Cieszynie, który wygłosił tego dnia Słowo Boże - Ta miłość pochyla się nad biedą drugiego człowieka. Potrafi zauważyć serce w drugim człowieku. I taką miłość przynosicie temu światu, miastu i każdemu człowiekowi. Tu rodzi się Bóg między ludźmi, o tym wiedzą tylko ci, którzy w cichości swojego serca doświadczyli żywego Boga w tym miejscu. Tu człowiek w spotkaniu z Bogiem otwiera się na drugiego. Tutaj rodzą się przyjaźnie, tutaj rodzą się prawdziwe ludzkie relacje i tutaj… uczymy się wszyscy, choć jest to najtrudniejsze w naszym życiu… tracić swoje życie z sensem i w wierze Jezusa Chrystusa.

29 września, jubileusz rozpoczęła Msza św., której przewodniczył ks. Jacek Gracz, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Uroczystość odbyła się w kaplicy pod wezwaniem Świętej Rodziny.

Zachęcamy do zapoznania się z bogatą historią Sióstr Boromeuszek w Cieszynie: ""Na Cieszyńskiej Ziemi" oraz z historią Bursy w Cieszynie. Poniższy tekst powstał z okazji jubileuszu 20 -lecie działalności Bursy: ""Życie w Bursie".

W jednym z przylegającym do klasztoru budynków od 20 lat z powodzeniem prowadzona jest Bursa dla młodzieży żeńskiej. Swoje miejsce znalazło tu blisko trzydzieści dziewcząt ze szkół ponadgimnazjalnych oraz studentek, większość z nich to mieszkanki odległych zakątków naszego powiatu.

- Bursa stała się dla dziewcząt, które uczą się w Cieszynie drugim domem. Miejscem, które budzi ciepłe wspomnienia. Dziękujmy Panu Bogu za to dzieło… – mówił sprawujący uroczystą Eucharystię podczas jubileuszu - ks. Jacek Gracz, obejmując modlitwą również osoby, które w minionych latach w Bursie znalazły swoją przystań, mieszkały tu i wychowywały się w niej.

Uroczystości odbyły się w miejscu wyjątkowym. Warto przywołać choć w kilku zdaniach historię tego wyjątkowego miejsca, które zaczęto budować jesienią 1877 roku, i którego poświęcenia dokonał w maju kolejnego roku Generalny Wikariusz ks. Franciszek Śniegoń. Kaplica powstała według planów Antoniego Jonkischa. Cechuje ją styl neoromański, zaś wyposażenie jest neogotyckie. Ozdobę stanowi ołtarz z obrazami Świętej Rodziny, św. Karola Boromeusza i św. Jadwigi autorstwa Juliusa Heinischa. Uwagę kaplicy budzą okna z witrażami, z których cztery wykonano w 1912 roku w Monachium. Nieopodal kaplicy ustawiono posąg Chrystusa z napisami: „Chrystus zwycięża, Chrystus panuje, Chrystus króluje”. Napis widnieje w kilku językach.


Barbara Stelmach-Kubaszczyk

Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter