W dniach od 3 do 15 lipca wspólnota parafialna św. Marii Magdaleny odbyła pielgrzymkę szlakiem sanktuariów i ciekawych miejsc Europy. Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była Fatima. Podróż do tego miejsca nie była przypadkowa. Jak mówi w rozmowie z "Gwiazdką Cieszyńską" ksiądz Bartosz Łacek, organizator pielgrzymki - Pielgrzymowanie do świętego miejsca miało związek ze zbliżającą się 100-rocznicą objawień fatimskich.

Sama idea pielgrzymki zrodziła się już w 2016 roku. Tak wielkie przedsięwzięcie wymagało długiego i rzetelnego przygotowania. Najpierw wstępne przygotowania, potem szukanie biura podróży i wreszcie ogłoszenie wyjazdu. Pielgrzymkę udało się zorganizować dzięki pomocy biura "Pielgrzym" z diecezji rzeszowskiej, z którym ks. Bartosz Łacek podjął współpracę. Kiedy w Kościele ogłoszono wyjazd na pielgrzymkę do Fatimy, to w ciągu kilku dni trzeba było stworzyć  listę rezerwową, ponieważ zgłosiło się więcej osób niż było wolnych miejsc w autokarze. Ostatecznie, z 70 osób do Fatimy pojechały 63 osoby.

- Główną ideą naszej pielgrzymki było 100-lecie objawień fatimskich, dlatego chcieliśmy uczynić Fatimę naszym miejscem pielgrzymowania. Po drodze chcieliśmy zobaczyć także inne ciekawe święte miejsca, co również uczyniliśmy. W sumie przemierzyliśmy autokarem ponad 8 tysięcy kilometrów nawiedzając przy tym wiele wspaniałych miejsc - mówi ks. Bartosz Łacek.

Pielgrzymi zwiedzili m.in. Lloret de Mar, Barcelonę, Avillę, Saragosę, Talaverę, Monstserrat, gdzie nawiedzili Sanktuarium Matki Bożej (Czarnulki). Jednym z miejsc do jakiego dotarli było miejsce, z którym wiązała się pielgrzymka Śp. ks. Piotra Kocura, który zmarł nagle w czasie pielgrzymki do Santiago de Compostela. Centralnym punktem pobytu była Fatima. W tej miejscowości pielgrzymi zwiedzili wszystkie miejsca z objawieniami Matki Bożej, Anioła, oraz miejsca zamieszkania wizjonerów: Hiacynty, Franciszka, Łucji. Zwiedzenia tych miejsc miało wymiar nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim duchowy, gdyż podczas każdego dnia wspólnota modliła się i odprawiała Msze św. W Santiago de Compostela, odprawiono Mszę św. w całości poświęconą zmarłemu ks. Piotrowi Kocurowi.

Figurka Matki Bożej Fatimskiej

W parafii św. Marii Magdaleny narodziła się idea, aby w 100-rocznicę objawień fatimskich wprowadzić do parafii nabożeństwa fatimskie. Ksiądz Bartosz Łacek zaproponował, że skoro wspólnota pojedzie na pielgrzymkę do Fatimy to dobrze będzie przywieźć z tego miejsca figurkę Matki Bożej. Proboszcz parafii ks. Jacek Gracz bardzo się ucieszył z tego pomysłu i wspólnie z ks. Bartoszem ustalili, że jeśli uda się taką figurę przywieźć, to zostanie ona wprowadzona do Kościoła i poświęcona 13 października 2017 roku - dokładnie w 100-letnią rocznicę objawień. Podczas czwartego dnia pielgrzymki ks. Bartosz poinformował pielgrzymów o tej idei i od razu spotkała się ona z dużym entuzjazmem. Z pomocą Bożą i przede wszystkim dzięki  życzliwości parafian, udało się zakupić wymarzoną figurkę dla parafii. Z tej okazji pielgrzymi udali się do specjalnej fabryki w Fatimie, gdzie produkuje się takie figurki. W porozumieniu z pielgrzymami dokonano zakupu odpowiedniej figury. Po namyśle wszyscy zdecydowali się na figurę Matki Boskiej, która dodatkowo ma dołączoną koronę.

Pielgrzymi mimo trudów z jakimi musieli się spotkać (towarzyszący niemal cały czas upał oraz pokonywanie autokarem tysięcy kilometrów), przywieźli z tej pielgrzymki dużo radości i satysfakcji w postaci duchowych owoców, a także wspomnianą figurę Matki Bożej z koroną. Cieszy również fakt, że wspólnota miała okazję zwiedzić te szczególne i święte miejsca, niemal tuż przed jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Kościoła - 100-rocznicą objawień fatimskich. Pielgrzymi byli wzruszeniu, a jednocześnie bardzo szczęśliwi, że w roku jubileuszowym udało im się odwiedzić te szczególne i ważne w historii chrześcijan miejsca.

Obecnie ustalany jest program nabożeństw fatimskich, które rozpoczną się w parafii św. Marii Magdaleny od maja 2018 roku. Nabożeństwa prawdo podobnie będą rozpoczynać się o godzinie 17:00 nabożeństwem różańcowym. Po nim nastąpi uroczysta Msza św., z homilią, w której uczestniczyć będą księża z całego dekanatu, a także księża pochodzący z innych parafii. W czasie nabożeństw kapłani będą odczytywać kazania fatimskie.

W 1917 roku od 13 maja do 13 października, dzieciom z Fatimy ukazała się Matka Boska, która w trakcie objawień przekazała młodzieńcom trzy tajemnice fatimskie. Tajemnice stanowią dla nas wezwania, które Maryja kieruje do ludzkości. Jedną z trzech osób, którym ukazała się Matka Boska, jest zmarła w 2005 roku karmelitanka s. Łucja dos Santos.

"Matka Boża potrzebuje was wszystkich, aby pocieszyć Jezusa, który jest smutny z powodu krzywd, które Mu się wyrządza. Ona potrzebuje waszych modlitw i ofiar za grzeszników." (Jan Paweł II)

Tekst i foto: Patryk Staroń
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter