Automobilklub Cieszyński świętował 40- lecie swojej działalności. Z tej okazji w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Dom Narodowy" odbyła się jubileuszowa uroczystość w czasie, której - podsumowano dorobek dotychczasowej działalności Klubu. W wydarzeniu wzięli udział członkowie, przedstawiciele PZM, działacze oraz sympatycy Automobilklubu. W spotkaniu uczestniczył również Karol Fober pierwszy prezes Automobilklubu Cieszyńskiego, obecni byli również przedstawicieli władz miasta i powiatu, których powitał Marcin Kowalik prezes Zarządu Automobilklubu Cieszyńskiego. Przypomniał on początki tworzenia się nad Olzą przez miłośników motoryzacji pierwszej struktury organizacyjnej, wspomniał również o osiągnięciach Klubu, jak i sukcesach zawodników.

"40-lat Klubu to przede wszystkim ludzie, którzy przez te kilkadziesiąt lat tworzyli z pasją historię Automobilklubu Cieszyńskiego" - podkreślał prezes.

Tutaj swoją pasję i talent rozwijali niegdyś tacy utalentowani rajdowcy jak Kajetan Kajetanowicz, Sebastian Frycz czy Jerzy Tomaszczyk. Lista zawodników zdobywających "pierwsze szlify" i odnosząca sukcesy na wielu trasach rajdowych jest długa, tak jak zasługi klubu w popularyzację sportów motorowych na Ziemi Cieszyńskiej. Klub m.in. prowadzi również działania zmierzające do podnoszenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, jednak dla większości mieszkańców powiatu najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem jest organizowana od 1972 roku Cieszyńska Barbórka, która po kilku latach przerwy znów zagościła w samym sercu Cieszyna. Bogate tradycje motoryzacyjne nad Olzą zaowocowały także powstaniem sekcji pojazdów zabytkowych Klamot. Obecnie Automobilklub Cieszyński liczy 230 członków.

Rubinowy jubileusz był również okazją do podziękowań tym wszystkim, którzy przez 40 lat wspierali działalność klubu. Statuetki symbolizujące owocną współpracę otrzymali m.in. prezesi poprzednich kadencji, działacze oraz partnerzy Automobilklubu Cieszyńskiego, a także Starosta Cieszyński Janusz Król i Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. Kwiaty i szczególne słowa podziękowania trafiły również na ręce współtwórców Klubu… Otrzymali je: Karol Fober- pierwszy prezes Automobilklubu Cieszyńskiego oraz jego małżonka.
"Nie wyobrażam sobie, żeby dziś na tej uroczystości zabrakło ludzi, którzy ponad 40 lat temu, zaangażowali się i stworzyli to, co teraz mamy…"- zaznaczyła Bożena Cholewa.

Na koniec nie zabrakło oczywiście gratulacji dla Klubu ze strony zaproszonych gości, którzy podkreślali osiągnięcia i skuteczność działania jego członków.
"Przyjmijcie najserdeczniejsze gratulacje za tę czterdziestoletnią historię funkcjonowania Automobilklubu Cieszyńskiego, za sukcesy, które do dnia dzisiejszego odnosicie. Cieszę się, że tutaj… na Śląsku Cieszyńskim i w Cieszynie te tradycje są tak piękne… nasze drogi będą dla was otwarte…" –podkreślał burmistrz.

foto i tekst Krzysztof Telma
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter