We wtorek (7.03.2017) w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie odbyło się spotkanie dla pań z okazji Dnia Kobiet. Spotkaniu przyświecał cel wspólnego spędzenia czasu w miłym gronie i dodatkowo w towarzystwie znanych kobiet – między innymi autorki Danuty Niwińskiej. Spotkanie było również okazją do promocji tomiku "Wierszobrazy".

W tym pięknym wydarzeniu uczestniczył również Kazimierz Namysłowski – malarz i twórca obrazów inspirowanych poezją pani Danuty. - Danuta Niwińska pisze wiersze. Kazimierz Namysłowski maluje. I oto nagle malarz Kazimierz postanowił namalować wiersze pani Danuty….- napisał Juliusz Wątroba.

Współorganizatorem spotkania "Dzień Kobiet w Bibliotece ...... nie tylko dla kobiet", była Międzynarodowa Organizacja Soroptimist International Klub w Cieszynie, której prezydentkę jest Pani Halina Bochańska .

SUROPTIMIS INTERNATIONAL jest organizacją międzynarodową, która zrzesza kobiety czynne zawodowo i społecznie. Głównym zadaniem organizacji jest promocja praw człowieka… to również rozszerzona działalność na rzecz kobiet.

Bardzo ciekawym momentem spotkania była krótka historia Dnia Kobiet, którą opowiedziała historyczka - Pani Władysława Magiera.

[...] Święto Kobiet zaczęło się wiele lat temu, bo ponad 100. Przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych. Tam pierwsze marsze kobiet, które walczyły o poprawę warunków pracy, o poprawę płacy, a przede wszystkim o prawa polityczne, których nie miały... odbyły się już 1908 roku w marcu. Dlatego w 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna zadecydowała, że święto to będzie obchodzone w Europie, bo w Europie kobiety również nie miały praw politycznych w większości krajów. W związku z tym w marcu 1911 roku odbyły się pierwsze obchody Dnia Kobiet, w czterech państwach - ponieważ Śląsk Cieszyński był wtedy częścią Austro-Węgier, odbyły się również tu. Organizowała je Dorota Kłuszyńska - senatorka w okresie międzywojennym, a wtedy bardzo bliska współpracownica Tadeusza Regera. Były to ogromne manifestacje… Kobiety manifestowały na wolnym powietrzu[...] Zawsze było to święto, w którym kobiety walczyły o swoje prawa, walczyły o równość, bo tej równości nie było! Od tego czasu może zmieniły się realia, uwarunkowania społeczne, ale ciągle 8 marca się spotykamy. Tym razem w bardzo sprzyjających okolicznościach, przyjemnych... ale musimy pamiętać o tych, które wywalczyły dla nas [...]

Liryczną atmosferę wieczoru podkreślił występ zespołu Lunatyp, w skład którego wchodzą: Dagmara Dorda, Michał Kasztura i Jakub Waluś. Młodzi artyści zauroczeni twórczością poetki skomponowali muzykę do jej wierszy, co zaowocowało pięknymi piosenkami.

Tekst i foto: Renata Zięba
Podziel się artykułem:
FaceBook  Twitter