Ruszają przygotowania do Festiwalu Musica Sacra Skoczów - Panorama Sztuki Chrześcijańskiej dla upamiętnienia pobytu Jana Pawła II w roku 1995 w Skoczowie. Ekumeniczny Festiwal Musica Sacra odbywa się w Skoczowie od 22 lat. To święto muzyki i sztuki sakralnej każdego roku podziwiają setki mieszkańców Skoczowa oraz przyjezdnych gości.

- Mamy nadzieję, iż tak jak do tej pory będziemy mogli Państwu proponować udział w odbiorze sztuki (jak zawsze na najwyższym poziomie artystycznym). Dla upamiętnienia niepowtarzalnej i jedynej wizyty Papieża Polaka JANA PAWŁA II w naszej Gminie - informuje Andrzej Bacza, Prezes Stowarzyszenia.

Aktualnie w budowie znajduje się strona, na której już niebawem znajdą się informacje oraz pełny program Festiwalu. Od początku organizowania festiwalu przez Stowarzyszenie - patronat nad wydarzeniem obejmują m.in. Minister Kultury, Biskupi Diecezji Bielsko-Żywieckiej i Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, Marszałek Województwa Śląskiego i Burmistrz Skoczowa. Festiwal Musica Sacra, organizowany jest na pamiątkę pobytu Jana Pawła II w Skoczowie. Jak przyznają organizatorzy: Anna Stefaniak-Bacza i Andrzej Bacza - tak naprawdę chodzi o drogę - WIARY, MIŁOŚCI i UFNOŚCI w Boże Miłosierdzie.

"Pytana przez dziennikarzy: dlaczego organizujemy festiwal? od razu odpowiedziałam - żeby pamiętać o pobycie Jana Pawła II na skoczowskiej ziemi. - Ale... od razu przyszła refleksja - czy rzeczywiście tylko po to? I z uśmiechem powiedziałam dalej - tak naprawdę chodzi o DROGĘ - o drogę ? dopytywali dalej - tak - odpowiedziałam. Zawsze chodziło o DROGĘ - WIARY, MIŁOŚCI i UFNOŚCI w Boże Miłosierdzie. DROGĘ Przyjaźni, Dobra i Piękna. Drogę, którą przez całe swoje życie wskazywał i pokazywał Jan Paweł II. By się nie bać. By wierzyć i ufać. By nosić w sercu i duszy radość. By godnie żyć. By tych paru chwil na ziemi bezpowrotnie nie stracić. Zawsze o to chodziło. By patrząc na Ojca Świętego i podczas pontyfikatu i teraz..., gdy jest w Domu Ojca - pamiętać, że można nasze ziemskie pielgrzymowanie przeżyć pięknie i sensownie. Wystarczy chcieć. Wzór mamy. Dlatego festiwal. By poprzez sztukę głęboko przepojoną wiarą jeszcze głębiej umieć wejrzeć w siebie i zapytać o swoje bycie w codzienności. A czyż można piękniej przeżywać spotkanie z Bogiem niż poprzez wsłuchiwanie się w Tryptyk Rzymski JP II tak niezwykle czytany przez również zjawiskowego Krzysztofa Kolbergera. Czyż można piękniej spotkać się z Bogiem niż przez uczestnictwo w koncercie młodych ludzi, którzy angażując, całych siebie, chwalą Pana piosenką. Czyż zatopienie się w słowa poezji przeplatane niespotykanym brzmieniem muzyki organowej nie "zmusza" nas do refleksji? A kiedy słuchamy absolutnie niecodziennej aranżacji muzyki barokowej, wręcz musimy zatrzymać się i tracąc choć na chwilę z naszych myśli chaos codzienności, pomyśleć o słowach Jana Pawła II ze skoczowskiej Kaplicówki. A to, że Państwo jesteście z nami, jesteście z festiwalem ... tylko nas mobilizuje. Dziękujemy za Waszą obecność na koncertach i seansach filmowych. Dziękujemy, że z uznaniem mówicie o przygotowanej na festiwal wystawie - w Muzeum Sarkandrowskim. Dziękujemy za każde serdeczne słowo i gest. Za życzliwość i wsparcie. Dzięki Wam wiemy, że nasza praca służy szukaniu tej DROGI i trwaniu na NIEJ."
                                                                                                                                                                      (Anna Stefaniak-Bacza)


Zapraszamy do odwiedzenia i śledzenia na bieżąco profilu na Facebooku, gdzie już wkrótce pojawią się pierwsze informacje, dotyczące tegorocznego programu.

Gwiazdka Cieszyńska będzie patronem medialnym tego wydarzenia.


https://www.facebook.com/Musicasacraskoczow/


fot. OrganizatorzyPodziel się artykułem:
FaceBook  Twitter